Facebook Google+ Twitter

Ziarnko piasku

Obraz tego miasteczka noszę w sercu. Nie jest to, co prawda, miasteczko mego urodzenia, ale tak właściwie to tu upłynęły moje szczenięce lata.

Obraz tego miasteczka noszę w sercu. Nie jest to, co prawda miasteczko mego urodzenia, ale właściwie to tu upłynęło moje dzieciństwo. Jeszcze kilka miesięcy przed moim przyjazdem z dawnych kresów Rzeczpospolitej, było to niemieckie Reichenstein (bogaty kamień). Bogacił ten “kamień” władców tych ziem - polskich, czeskich i niemieckich.

Koniec straszliwej wojny w maju 1945 roku i zmiany granic spowodowały niespotykany od setek lat wymuszony exodus ludności. To miasteczko o bogatej i długiej historii znowu stało się polskie.

Nie wiadomo kim był i jak się nazywał pierwszy Polak, który tu dotarł. Czy zachwycił się
niezwykłą urodą tej zupełnie niezniszczonej miejscowości. Może to był przymusowy robotnik, który musiał nosić winkiel z literką "P". Może inny, jakiś w zniszczonym ubraniu i podartych butach, zwabiony tym ,że jest tu kopalnia złota i wreszcie chwyci kilof i z błyszczącej, złotej ściany wyrwie dla siebie kilka bryłek. Przybywali inni z wszystkich stron Polski za pracą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Piękne miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Napisane ze swadą i ogromnym sentymentem do miasteczka. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
polish
  • polish
  • 08.05.2011 14:18

A po maturze chodziliśmy na Krówki :) (oczywiście Wawel)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*
Czas to upływające chwile, ziarenka piasku przesypujące się w klepsydrze. Czas to momenty i zdarzenia, którymi tak chętnie próbujemy go mierzyć... W każdej chwili, w każdym zdarzeniu kryją się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W każdej chwili kryje się wieczność. Każde odejście jest zarazem powrotem, każde pożegnanie powitaniem, każdy powrót rozstaniem. Wszystko jest jednocześnie początkiem i końcem."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.