Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

46282 miejsce

Zieleń miejska w Szczecinie

Szczecin zgłosił uczestnictwo w walce o Europejską Stolicę Kultury 2016 (w konkurencji z Warszawą, Poznaniem, Gdańskiem i in.), z żadnymi szansami na sukces, a przespał możliwość zgłoszenia Szczecina do tytułu Europejskiej Zielonej Stolicy

Pospinane linami uschnięte konary drzewa / Fot. Andrzej SadowskiWedług normatywów ekologicznych na jednego mieszkańca dużego miasta winny przypadać dwa dojrzałe drzewa, by po prostu zaspokoić nasze zapotrzebowanie na tlen. Ile w Polsce jest takich miast?

Najbardziej zielonym miastem kraju jest Szczecin, w którym na mieszkańca przypada 64,7 m2 tzw. zieleni wypoczynkowej. Na drugim miejscu znajduje się Warszawa ma 47,2 m2, dopiero na szóstym Kraków (35,8 m2). Czy drzewa mają rzeczywiście taki wpływ na zdrowie ludzi? Prawdą jest, że leczą, koją nerwy, niosą odpoczynek...

Drzewa w dużym mieście oczyszczają powietrze, łagodzą klimat (jedno drzewo zastępuje pracę działających non-stop pięciu klimatyzatorów), użyczają chłodnego cienia, jednak płacą za to wysoką cenę. Drzewa w mieście żyją nawet dwa razy krócej niż w warunkach naturalnych. Ich wrogiem jest zbita ziemia, zatruta solą i substancjami ropopochodnymi, nadmiar betonu i asfaltu, barbarzyństwo ludzi i samochodów, uszkadzających pnie drzew.

Pozostawione sobie drzewo z rozłamanym pniem / Fot. Andrzej SadowskiDrzewa w mieście usychają (umierają) stojąc, miejskie służby nie są chyba w stanie usuwać na bieżąco zeschniętych gałęzi, konarów, uschniętych drzew, a może brakuje na ten cel pieniędzy. Dlatego być może stosują dziwne sposoby pielęgnacji, mocując na przykład uschnięte konary do pnia drzewa linami i drutami, albo pozostawiając odłamaną część pnia zamiast ściągnąć go linami ("może się zrośnie").

Widziałem pospinane linami drzewo na Placu Tobruckim, naprzeciwko fontanny z kotwicą (na której miała być przywrócona kontrowersyjna Sedina), oraz drzewo z odłamaną niezabezpieczoną częścią pnia na ul. Mariackiej.

Mimo wszystko szkoda, że zarząd Szczecina miasta zieleni i wody, kierując się wyższymi aspiracjami, nie zgłosił Szczecina do ubiegania się o ten prestiżowy tytuł (EZS 2012 i 2013), powiązany zresztą z nagrodą Komisji Europejskiej za miasto przyjazne środowisku.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tu (nie)zaszła zmiana.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa
  • ewa
  • 31.05.2012 10:34

Juz kiedys czytałam otym .Ale wdalszym ciagu nikt tym sie interesuje,gałezie jak wisiały tak wiszom nat chodnikami przy ul. Wojciecha na PL. Grunwalckim w samym centrum Miiasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan
  • jan
  • 28.05.2012 11:37

Dlaczego zelen miejska nie opcina gałezi drzew na ul. Wojciecha na pl. Grunwalskim .normalnie nie mozna pzejsc.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Murawa
  • Murawa
  • 10.06.2011 21:30

Nie wiem, czy to drzewo jest do uratowania?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.