Facebook Google+ Twitter

Zieleni się świat

Świadomość ekologiczna rośnie. Coraz więcej mówi się o efekcie cieplarnianym, na znaczeniu zyskują elektrownie wiatrowe i wodne. Jak to wygląda w praktyce?

Piękno naturalnego środowiska / Fot. Łukasz TrybulskiPoglądy nowej lewicy, ekologów, zielonych, obrońców rzadkich gatunków zwierząt, itp. były w przeszłości dość egzotyczne dla europejskich społeczeństw, dlaczego też nie cieszyły się wielkim poparciem. W czasach zimnej wojny, atomowej ideologii, niewielu przejmowało się ochroną środowiska. Pierwsze zmiany na tym polu zaczęły zachodzić w latach 60', wraz z rozwojem kultury hipisowskiej.

Ich swobodne podejście do ludzi, kultura miłości, pacyfizm, życie zgodne z naturą, wyzwoliły pierwsze ruchy tzw. zielonych. Dodatkowo fakt, że ówczesnym prezydentem USA był liberalny demokrata J. F. Kennedy, tylko ten proces umocnił. To pokolenie „baby boomers" (urodzeni od razu po II wojnie światowej), wsłuchane w muzykę Jennis Joplin i The Doors, rozpoczęło walkę o zmiany nie tylko w sferze środowiska naturalnego, ale także w sprawach obyczajowych, społecznych i politycznych.

W takich warunkach dorastał m.in. Bill Clinton i Al Gore, późniejszy prezydent i wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, którzy nie zapomnieli o swoich ideałach z młodości. W ten sposób przez lata, z różnym skutkiem, rosła świadomość światowej społeczności na temat zagrożeń cywilizacyjnych, ochrony środowiska, pozyskiwaniu energii itp. Dziś doszliśmy do momentu, w którym ekologia nie jest listkiem figowym w polityce, lecz poważnym tematem, który nie tylko zajmują się politycy, ale który interesuje także wyborców.

Kiedyś było nie do pomyślenia, że konserwatysta będzie mówił o potrzebie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Dziś widzimy to w przypadku George'a W. Busha. Oczywiście można spekulować, na ile jest to świadome działanie na rzecz sprawy, a na ile przedwyborcza zagrywka na rzecz republikanów. Podobnie było w czasie kampanii prezydenckiej we Francji, a w Polsce mamy przykład sławetnej doliny Rospudy.

W Polsce powoli, mozolnie, ale jednak podążamy w dobrym kierunku. Segregacja odpadów zaczyna być coraz bardziej powszechna, ekologiczne żarówki zrównują się w cenie ze zwykłymi, zaczynamy szanować wodę, choć jeszcze nieczęsto wykorzystuje się deszczówkę (np. w spłuczkach, do mycia auta itp.), tak jak to ma miejsce w np. Niemczech. Niemcy także w wykorzystywaniu energii wiatrowej biją wszystkich na łeb na szyję. Są największym światowym producentem wiatraków, nie tylko je eksportują, lecz również obficie z nich korzystają.

Nie bez powodu jadąc przez Niemcy często naszym oczom ukazuje się widok olbrzymich białych wiatraków - szczególnie nocą robią wrażenie. Podobnie jest z wykorzystywaniem energii słonecznej u naszych zachodnich sąsiadów. Wiele gospodarstw domowych jest wyposażonych w baterie słoneczne, które zamontowane na dachach przetwarzają energię słoneczną w prąd, który mogą bezpośrednio zużyć lub sprzedać państwu. Jest to nie tylko oszczędność prądu, ale także dobry interes. W Polsce tylko parę razy spotkałem się z bateriami słonecznymi, ale wierzę, że z upływem czasu staną się one tańsze, co jest równoznaczne ze wzrostem ich popularności.

Póki co, nie jest to tania inwestycja, choć zwraca się po paru latach, a później przynosi tylko czysty (dosłownie) zysk. Patrząc z perspektywy dziesięciu lat zrobiliśmy trzy duże kroki naprzód. Nadal sporo nam brakuje do europejskich standardów, ale ważne, że zmierzamy w dobrym kierunku. Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że zmiany postępują, w różnym tempie, niemalże na całym świecie. Aż trudno uwierzyć, że w naszej globalnej wiosce opartej na konsumpcji, jest miejsce na ekologię. W sumie nie mamy wyjścia, świat musi się zielenić, leży to w interesie naszym, naszych dzieci i następnych pokoleń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

(+) za artykuł i ciekawą fotkę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.10.2007 13:53

(+) Rowniez oswietlenia niemieckich urzedow publicznych, dworcow, czy mostow wykorzystuja energie wytworzona przez zintegrowane z nimi tzw. zestawy energetyczne fotovoltaic, oddajace w nocy energie zgromadzona w ciagu dnia przez baterie sloneczne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.