Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra. Alumni przyjmą święcenia diakonatu

14 maja w sobotę w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej 19 alumnów wyższego seminarium duchownego w Gościkowie-Paradyżu przyjmie z rąk biskupa Pawła Sochy święcenia diakonatu. To najniższy z trzech stopni sakramentu święceń. Otrzymają strój liturgiczny, dalmatykę i księgę Ewangelii.

Są to alumni kończący piąty rok studiów. Już jako diakoni będą jeszcze przez kolejny rok kontynuować naukę, by później przygotować się do kolejnych święceń kapłańskich.

Ceremonię święceń dla Wiadomości24pl wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

- Obrzęd święceń ma miejsce podczas mszy św. - mówi. - Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii, kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań i wymagań. Wyrażają wolę dozgonnego życia w celibacie i przyrzekają cześć i posłuszeństwo biskupowi.

W uroczystej mszy św. uczestniczyć będą tłumnie rodziny alumnów. Msze odprawi i homilię wygłosi Jego Eminencja ks. bp. dr Paweł Socha. Święcenia biskupie otrzymał 26 grudnia 1976 r. z rąk kardynała Karola Wojtyły. Ojciec Święty Benedykt XVI przedłużył biskupowi pełnienie posługi
biskupa pomocniczego w zielonogórsko-gorzowskiej diecezji do końca 2011 roku.

Zgromadzeni wierni będą modlić się za alumnów mających przyjąć święcenia. Śpiewać będą m.in. litanię do wszystkich świętych. W tym też czasie alumni padną na posadzkę świątyni na twarz.

Po odśpiewaniu litanii – biskup w milczeniu włoży ręce na głowy kandydatów, odmawiając specjalną modlitwę.

- Wyświęceni diakoni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę, noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę - kontynuuje ks. Sapieha. - Będąc już w stroju diakońskim, podchodzą do biskupa, który każdemu z nich wręcza księgę Ewangelii i udziela pocałunku pokoju.

Od tej pory mogą wypełniać swoją posługę w liturgii – głosząc słowo Boże. Odczytują więc podczas mszy św. Ewangelię i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św., mogą także głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby.

- Diakoni znajdują się na najniższym szczeblu hierarchii – tłumaczy rzecznik prasowy kurii. - Urząd kościelny sprawowany jest bowiem w trzech odrębnych stopniach przez biskupów, prezbiterów i diakonów.

Sakrament święceń został ustanowiony przez Chrystusa, który uczynił Apostołów i ich następców, biskupów, uczestnikami swojej własnej misji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.