Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

45052 miejsce

Zielona Góra. Część ewakuowanych po wybuchu gazu wróciła do domu

Część ewakuowanych we wtorek po serii wybuchów gazu mogła wrócić do domów. Nie dotyczy to jednak ok. 300 osób z bloku, w którym doszło do wybuchu. O godzinie 8 zbiera się sztab kryzysowy, który zdecyduje o procedurze badania stanu technicznego budynku. Jedna osoba nie żyje, osiem jest rannych, w trzech mieszkaniach doszło do pożarów - to wstępny wynik wielkiej awarii sieci gazowej na trzech zielonogórskich osiedlach, do której doszło we wtorek.

 / Fot. PAP- Odkręciłem gaz w kuchence. Palił się normalnie, by po chwili pod wielkim ciśnieniem strzelić sprężyście do góry! Nie mogłem go zakręcić! - mówi dla Wiadomości24.pl, ciągle zszokowany Bronisław Olejniczak, mieszkaniec osiedla Pomorskiego. - Była mniej więcej godzina 16.

- To się zgadza – potwierdza rzecznik straży pożarnej, Dariusz Żołędziejewski. - Właśnie o tej porze otrzymywaliśmy pierwsze zgłoszenia o wybuchach gazów w kuchenkach.

Zgłoszenia napływały od przerażonych mieszkańców trzech peryferyjnych zielonogórskich osiedli: Pomorskiego i Śląskiego, zbudowanych w większości z dziesięciopiętrowych bloków i miejscowości Raculka z osiedlem domków jednorodzinnych.

Dramat rozpoczął się z chwilą kiedy przy narastającym na noc mrozie – pękł główny zawór zasilający. Wybuchło ponad 40 kuchenek gazowych. W wyniku nagłego wzrostu ciśnienia – nie wytrzymywały poszczególne zawory. Natychmiast wyłączono w sieci osiedlowej gaz i prąd. Wszędzie było czuć gaz i swąd spalenizny, bowiem od wybuchów gazu – zapaliły się trzy mieszkania. Strażacy opanowali ogień, który nie rozprzestrzenił się na dalsze obiekty.

Niestety, jedna osoba zginęła. To 50-letni mężczyzna. Znaleziono go w zsypie jednego z bloków. - W wyniku wybuchu gazu w kuchence, fala uderzeniowa wepchnęła go razem ze ścianą działową do szybu windy. Spadł z siódmego piętra. Był przysypany gruzem – wyjaśnił dla W24 Waldemar Michałowski, komendant zielonogórskiej straży pożarnej.

Wybuchy gazu w Zielonej Górze. 7 tys. osób ewakuowanych

Jedną osobę z ciężkimi poparzeniami – odtransportowano do szpitala w Nowej Soli. Osiem osób, mających trudności z oddychaniem skierowano do zielonogórskiego szpitala. W jednym z bloków spadła winda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.