Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra. Lech Wałęsa - honorowy obywatel miasta

- Pochodzę ze wsi – powiedział lider Sierpnia'80, odbierając tytuł. - Nie miałem żadnego przygotowania. Miałem dwie rzeczy: wiarę w Pana Boga i w to, co robię.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zielona Góra rajcowie Lechowi Wałęsie nadali dwa lata temu. Nie obyło się wówczas od awantury. - To jest skandal – grzmiał radny z PiS, Piotr Barczak. Wtórowali mu jego koledzy: - To jest wstyd dla miasta! Wałęsa to agent!

Lewicowy prezydent miasta, Janusz Kubicki tak to wspomina: - To był mój wniosek. Uczyniłem to wówczas, kiedy nastąpiła niespotykana fala ataków na Lecha Wałęsę.

Teraz, w przeddzień finału zielonogórskiego Winobrania, kończącego się korowodem ulicami miasta, noblista przyleciał w Lubuskie samolotem, aby potem z lotniska w Babimoście trafić do restauracji Palmiarnia, gdzie zielonogórscy rajcowie zainaugurowali uroczystą sesję, głównym punktem której było wręczenie tytułu honorowego obywatela dla Wałęsy.

- To człowiek legenda, który zmienił świat, który doprowadził do tego, że mogę być prezydentem wolnego miasta w wolnym kraju – powiedział Kubicki, wręczając tytuł byłemu prezydentowi RP. Wałęsa z kolei zażartował: - By po 30 latach od tamtej walki, jeszcze o tym pamiętać, to wielka sztuka. Dałem wam na to czas, abyście się z tego wycofali. Ale się nie wycofaliście. Potem jeszcze dorzucił: -Niezależnie od tego, jaką macie dziś formę, czy z tego się cieszycie, czy nie jesteście zadowoleni, to można uznać, że nasza sztafeta, w sztafecie pokoleń była naprawdę ciekawa.

Wręczono Wałęsie również obraz, namalowany przez Jerzego Fedrę, na którym artysta uwiecznił Honorowego Obywatela jako Bachusa paradującego ulicami Winnego Grodu. Przepasany jest szarfą z herbem miasta, zaś na głowie ma wianek. - To wszystko, aby nie zapomniał o naszym mieście – zauważył Zygmunt Stabrowski, doradca prezydenta miasta. Otrzymał ponadto legitymację kombatanta, przyznaną przez Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To sympatyczny gest miasta. Miło byłoby wiedzieć jakie wino lubi p. Lech Wałęsa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.