Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra. Nagrody Dziennikarskie wędrują do Niemiec

Tegorocznymi laureatami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, podobnie jak w roku ubiegłym, zostali dziennikarze zza Odry. Jedynym nagrodzonym Polakiem jest dziennikarz z „Dziennika Gazeta Prawna”. Dobiegły końca branżowe spotkania dziennikarzy z pogranicza polsko-niemieckiego.

O prestiżowe wyróżnienie XIV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, promującej najlepsze prace, które w sposób otwarty przybliżają codzienne życie i problemy społeczne sąsiada - walczyły 173 nadesłane prace w trzech kategoriach: prasa, radio, telewizja. Do finału jury zarekomendowało 18 prac.

Na wczorajszej wieczornej gali w Teatrze Lubuskim ogłoszono laureatów.

Aż dwie nagrody, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym w Dreźnie, otrzymali dziennikarze niemieccy. W kategorii radio, nagroda trafiła do rąk Marianne Wendt i Christiana Schillera z rozgłośni SWR 2 za reportaż: „Jutro będziemy szczęśliwi – socjalistyczne miasto wzorcowe Nowa Huta”. Natomiast w kategorii telewizja - nagrodę otrzymała Eva Maria Schmidt z 3sat z audycję „Avanti Polonia! Warszawska droga na Zachód”.

W kategorii prasa nagrodzony został jedyny Polak, dziennikarz z „Dziennika Gazeta Prawna”, Rafał Woś za artykuł o polskich firmach przebojem wchodzących na niemiecki rynek: „Polska szkoła inwestowania szturmuje niemiecką twierdzę”.

Wszyscy laureaci otrzymali po 5 tys. euro. Fundatorami nagrody są trzy kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia – Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia, zaś po stronie polskiej: województwo dolnośląskie, lubuskie i zachodnio-pomorskie. Od czterech lat współtworzy też nagrodę Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Roberta Boscha.

Gala finałowa konkursu była ostatnim akordem branżowych spotkań dziennikarzy z pogranicza polsko-niemieckiego IV Dni Mediów, odbywających corocznie na przemian w obu krajach. - Takie spotkania to bardzo ważny element w lepszym wzajemnym poznawaniu się – zauważył prof. Joachim Rogali z Fundacji Roberta Boscha. - To dobra szkoła, która przynosi zauważalne już efekty naszej współpracy.

Dziennikarze wspólnie z zaproszonymi gośćmi, politykami i społecznikami zastanawiali się w tegorocznych debatach nad wyzwaniami stojącymi przed oboma sąsiadującymi ze sobą narodami w ciągu najbliższych dekad.

Tematem przewodnim Dni, o czym informowały Wiadomości24pl, była rocznica 20-lecia nawiązani dobrosąsiedzkich stosunków obu krajów.

- To szalenie odważne motto Dni Mediów - podsumował spotkania Albrecht Lempp, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. - W ciągu ostatnich lat określiliśmy różnorodne wyzwania, nowe założenia i strategie. Dobra wiadomość jest także i taka, że nie brakuje nam wizji i pomysłów!

Dziś uczestnicy Dni Mediów od samego rana zapoznają się z walorami turystycznymi Lubuskiego, gospodarza tegorocznych spotkań.

W roku przyszłym dziennikarze zjadą się do Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzetelna informacja wskazująca na fakty, które nie wszystkim muszą się podobać. Dziennikarze zza Odry są po prostu lepsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.