Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra. Nagrody Dziennikarskie wędrują do Niemiec

Tegorocznymi laureatami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, podobnie jak w roku ubiegłym, zostali dziennikarze zza Odry. Jedynym nagrodzonym Polakiem jest dziennikarz z „Dziennika Gazeta Prawna”. Dobiegły końca branżowe spotkania dziennikarzy z pogranicza polsko-niemieckiego.

O prestiżowe wyróżnienie XIV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, promującej najlepsze prace, które w sposób otwarty przybliżają codzienne życie i problemy społeczne sąsiada - walczyły 173 nadesłane prace w trzech kategoriach: prasa, radio, telewizja. Do finału jury zarekomendowało 18 prac.

Na wczorajszej wieczornej gali w Teatrze Lubuskim ogłoszono laureatów.

Aż dwie nagrody, podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym w Dreźnie, otrzymali dziennikarze niemieccy. W kategorii radio, nagroda trafiła do rąk Marianne Wendt i Christiana Schillera z rozgłośni SWR 2 za reportaż: „Jutro będziemy szczęśliwi – socjalistyczne miasto wzorcowe Nowa Huta”. Natomiast w kategorii telewizja - nagrodę otrzymała Eva Maria Schmidt z 3sat z audycję „Avanti Polonia! Warszawska droga na Zachód”.

W kategorii prasa nagrodzony został jedyny Polak, dziennikarz z „Dziennika Gazeta Prawna”, Rafał Woś za artykuł o polskich firmach przebojem wchodzących na niemiecki rynek: „Polska szkoła inwestowania szturmuje niemiecką twierdzę”.

Wszyscy laureaci otrzymali po 5 tys. euro. Fundatorami nagrody są trzy kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia – Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia, zaś po stronie polskiej: województwo dolnośląskie, lubuskie i zachodnio-pomorskie. Od czterech lat współtworzy też nagrodę Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Roberta Boscha.

Gala finałowa konkursu była ostatnim akordem branżowych spotkań dziennikarzy z pogranicza polsko-niemieckiego IV Dni Mediów, odbywających corocznie na przemian w obu krajach. - Takie spotkania to bardzo ważny element w lepszym wzajemnym poznawaniu się – zauważył prof. Joachim Rogali z Fundacji Roberta Boscha. - To dobra szkoła, która przynosi zauważalne już efekty naszej współpracy.

Dziennikarze wspólnie z zaproszonymi gośćmi, politykami i społecznikami zastanawiali się w tegorocznych debatach nad wyzwaniami stojącymi przed oboma sąsiadującymi ze sobą narodami w ciągu najbliższych dekad.

Tematem przewodnim Dni, o czym informowały Wiadomości24pl, była rocznica 20-lecia nawiązani dobrosąsiedzkich stosunków obu krajów.

- To szalenie odważne motto Dni Mediów - podsumował spotkania Albrecht Lempp, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. - W ciągu ostatnich lat określiliśmy różnorodne wyzwania, nowe założenia i strategie. Dobra wiadomość jest także i taka, że nie brakuje nam wizji i pomysłów!

Dziś uczestnicy Dni Mediów od samego rana zapoznają się z walorami turystycznymi Lubuskiego, gospodarza tegorocznych spotkań.

W roku przyszłym dziennikarze zjadą się do Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rzetelna informacja wskazująca na fakty, które nie wszystkim muszą się podobać. Dziennikarze zza Odry są po prostu lepsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.