Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra otrzymała relikwie swojego patrona św. Urbana I

Dwa niewielkie fragmenty kości piszczelowej 17. papieża po św. Piotrze, św. Urbana I, patrona Winnego Grodu, są już w miejskiej parafii. Cenne relikwie dotarły z Rzymu od tamtejszej parafii pw. św. Urbana I.

- To wspaniała wiadomość dla całej miejskiej wspólnoty. Nasza radość nie zna granic – raduje się proboszcz parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze, ks. Mirosław Donabidowicz, inicjator całego przedsięwzięcia.

Buduje właśnie w nowej parafii kościół. - Dowiedziałem się, że rzymska parafia, także pod wezwaniem św. Urbana, posiada relikwie patrona naszego miasta – relacjonuje dla Wiadomości24, ks. proboszcz. - Napisałem więc prośbę i wiadomość, którą otrzymałem była nadzwyczaj radosna.

Ks. Donabidowicz wysłał do Rzymu po relikwie ojca paulina Michała. W drodze powrotnej paulin, już z relikwiami, odwiedził swoich braci w Krakowie, później dotarł na Jasną Górę. - Tam wierni do relikwii się modlili – uzupełnia ksiądz.

Relikwie to dwa malutkie fragmenty kości piszczelowej św. Urbana I. Znajdują się w okrągłym pudełeczku pod przezroczystą szybką. Wielkością przypomina to nieco większe pudełko po zapałkach. Ale relikwie należą do najwyższej rangi w klasyfikacji Kościoła katolickiego.

- Są najcenniejsze, bowiem są częścią ciała świętych lub błogosławionych. To one mają uświęcać miejsca, w których spoczywają. Są źródłem wzbudzania w wiernych czci i zachęty do życia na wzór świętego – mówi ks. Donabidowicz.

Następne w kolejności są relikwie stopnia drugiego, do których wlicza się przedmioty związane z życiem codziennym osoby świętej, zaś do trzeciego stopnia zalicza się rzeczy, które osobiście święty dotknął czy nawet o nie się otarł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ściema
  • Ściema
  • 05.06.2011 14:22

A co z dekalogiem? Te relikwie są zaprzeczeniem tego co w dekalogu zostało napisane. Szkoda, że jeszcze nie ma reklam w telewizji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ksiądz stwierdził, że wierni modlili się do relikwii, co w praktyce jest zaprzeczeniem doktryny :) Zapewne ksiądz zastosował skrót myślowy, a wyszła herezja :) Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego modlitwa jest "osobistym związkiem z Bogiem żywym i prawdziwym" (KKK 2558) i "wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra" (KKK 2559)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.