Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14627 miejsce

Zielona Góra. Portret Lecha Kaczyńskiego na pomniku ofiar Katynia

Ozdobiony portret prezydenta Lecha Kaczyńskiego wędruje po zielonogórskich obeliskach. 10 maja br. pojawił się na pomniku katyńskim, by upamiętnić ubiegłoroczną katastrofę samolotową pod Smoleńskiem. Zdenerwowało to prezesa Rodzin Katyńskich.

 / Fot. Mohylek/Domena publicznaObelisk poświęcony ofiarom katyńskiej zbrodni, Katyń 1940 stoi przy głównej arterii miasta. Gospodarzem terenu jest Lubuska Rodzina Katyńska.

W 13 miesięcy po samolotowej katastrofie pod Smoleńskiem, na katyńskim obelisku pojawił się ozdobiony portret prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z kilkoma zdjęciami innych ofiar katastrofy, wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości. Inicjatorzy ozdobienia obelisku portretem Kaczyńskiego odczytali apel i zaciągnęli kilku godzinną wartę czuwania. Jest to grupa młodych ludzi wywodząca się z zielonogórskiego klubu „Gazety Polskiej”.

Oburzyło to prezesa Rodzin Katyńskich, Włodzimierza Boguckiego, który własnoręcznie ściągnął z obelisku zawieszone ozdoby.

Radni PIS umieścili portret Lecha Kaczyńskiego na pomniku Konstytucji 3 maja

- To zakłamywanie historii! - grzmi Bogucki. Dla naszej Rodziny Katyńskiej to święte miejsce, tu spoczywają prochy naszych bliskich. Absolutnie nie chcemy – dodaje – aby ten dramat z 1940
roku utożsamiać z wydarzeniami z 10 kwietnia 2010 roku.

Także Federacja Rodzin Katyńskich oficjalnie wyraziła sprzeciw wobec identyfikowania mordu na polskich jeńcach wojennych z samolotową katastrofą smoleńską. Odmiennego zdania są działacze zielonogórskiego PiS-u, którzy, nieoficjalnie, jednak z aprobatą przyjęli inicjatywę młodych z klubu „Gazety Polskiej”.

- Obelisk ofiar Katynia to naturalne miejsce na upamiętnienie kolejnej tragedii – mówi dla Wiadomości24.pl prominentny działacz PiS-u. Przypomina, że rok temu właśnie pod tym obeliskiem mieszkańcy miasta spontanicznie kładli znicze na wieść o smoleńskiej katastrofie.

W Zielonej Górze istnieje Pomnik Katastrofy Smoleńskiej, lecz jest oddalony od centrum miasta,
umiejscowiony na miejskim cmentarzu. To dla działaczy PiS-u i „Gazety Polskiej” za daleko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wszedzie gdzie pojawiaja sie dzialacze PiS-u zaraz wybucha afera czy to w Polsce czy w Smolensku gdzie samowolonie przykrecili tablice WSTYD moze Lecha jeszcze zrobic bogoslawionym i wyniesc ponad oltarze???
smiechu warte

Komentarz został ukrytyrozwiń
KOMTUR
  • KOMTUR
  • 13.05.2011 20:13

TOJ TOJE TO DOBRE MIEJSCE DLA PORTRETÓW TAKICH MĘŻÓ STANU. I JEST ICH DUŻO WIĘCEJ NIŻ OBELISKÓW.

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
  • werol
  • 13.05.2011 10:06

We łbach się bolszojom poprzewracało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze trochę, a ktoś będzie usiłował umieścić portret Lecha i na ołtarzu. Niemądrzy ludzie z tej niewątpliwej tragedii robią farsę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
K. Masłowski
  • K. Masłowski
  • 12.05.2011 19:37

Ja również nie dziwię się rodznom katyńskim. W tylu miejscach naszego kraju zrównuje sie katastrofę smoleńską z zagładą tysięcy oficerów. I w ten sposób zamazuje się historię. Niedługo młodzież będzie kojarzyć Katyń jedynie z rozbitym samolotem, ofiarami katastrofy i Lechem Kaczyńskim. Szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 12.05.2011 19:23

Jak można wizerunkiem byłego prezydenta ,który zginął w katastrofie lotniczej tak pomiatać. To bezczeszczenie Jego pamięci. Umieszczać go na obelisku pośwęconym Ofiarom Katynia bestialsko zamordowanym przez NKWD. Jak można łączyć te tragedie? Nie dziwię się Rodzinom Katyńskim ,że pamięć po ich bliskich jest upolityczniana. Działacze PiS-u w swojej nadgorliwości przesadzają i to w całej Polsce!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serwilizm w PIC jest przerażający. To już przechodzi wszelkie granice. Mam nadzieję, że te poczynania PIC-owców
Zaowocują odpowiednim potraktowaniem ich przez wyborców, przy urnach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Koziołek Matołek
  • Koziołek Matołek
  • 12.05.2011 18:47

KATYŃ

W Pacanowie coraz częściej powtarza się pytanie, na które nie potrafią odpowiedzieć miejscowi historycy:
"Kto poza Lechem Kaczyńskim zginął jeszcze w Katyniu? "
Zdania są podzielone. Jedni twierdza, że już nikt. Inni mówią, że jacyś ludzie, ale nie tak ofiarną, męczeńską śmiercią, jak Lech." Plotka niesie, że zdjęli tam ostatnio nawet tablicę, żeby wyprostować historię.
Nowe idzie. Jak Pacanów długi i szeroki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.