Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra: Uroczystości wprowadzenia relikwii św. Urbana I - patrona miasta

W najbliższą sobotę 10 września rozpoczną się dwudniowe uroczystości ku czci patrona miasta św. Urbana I, które zakończą się ogólnym błogosławieństwem relikwiami świętego mieszkańców Zielonej Góry oraz przybyłych gości.

Relikwie 17. papieża po św. Piotrze miejscowa parafia pod wezwaniem św. Urbana I otrzymała w maju br. od rzymskiej parafii również pw. św. Urbana I. Stało się to w następstwie przyjęcia przez zielonogórskich radnych jako patrona miasta św. Urbana I, który utożsamiany jest jako patron winiarzy, winnej latorośli i dobrych urodzajów.

Otrzymane relikwie to dwa malutkie fragmenty kości piszczelowej św. Urbana I. Znajdują się w okrągłym pudełeczku pod przezroczystą szybką. Wielkością przypomina to nieco większe pudełko po zapałkach. Relikwie te należą do najwyższej rangi w klasyfikacji Kościoła katolickiego.

- Są najcenniejsze, bowiem są częścią ciała świętych lub błogosławionych. To one mają uświęcać miejsca, w których spoczywają. Są źródłem wzbudzania w wiernych czci i zachęty do życia na wzór świętego – powiedział dla W24 proboszcz ks. Mirosław Donabidowicz.

W sobotę więc w parafialnym kościele pw. św. Urbana I na Wzgórzach Braniborskich wieczorową porą odprawione będzie nabożeństwo do świętego w intencji władz miasta i mieszkańców. Po mszy św. nastąpi przemarsz ulicami miasta z figurką św. Urbana I do konkatedry zielonogórskiej. Uczestnicy przemarszu będą trzymać w dłoniach świece i pochodnie. Przemarszowi towarzyszyć będzie orkiestra Zespołu Szkół Budowlanych i zespołów zielonogórskich parafii. Na trasie przemarszu usytuowano trzy stacje na modlitwy: za biskupa i kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, za prezydenta i wiceprezydentów miasta, także za radnych miejskich oraz na trzeciej stacji – modlitwa za wszystkich mieszkańców Zielonej Góry. Przy każdej stacji wystrzeliwane będą petardy na cześć patrona miasta.

Z kolei w niedzielne południe w konkatedrze dalsza część uroczystości – msza św. z udziałem władz samorządowych miasta, mieszkańców i zaproszonych gości. Uroczystość celebrować będzie ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.