Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra. Zagrożenie minęło, miasto wraca do życia

"Nie ma już zagrożenia związanego z eksplozjami gazu w sieci gazowniczej w mieszkaniach na trzech osiedlach. Trwają prace naprawcze" – poinformowały mieszkańców w specjalnym komunikacie lokalne władze.

Prezydent miasta Janusz Kubicki i wojewoda lubuski Helena Hatka, autorzy komunikatu, zaapelowali jednocześnie o „racjonalne korzystanie z odbiorników energii elektrycznej”. Jest to przede wszystkim związane z brakiem dostaw gazu do mieszkań i automatycznie wzmożonym poborem prądu przez używanie dodatkowych elektrycznych sprzętów.

Gaz tak szybko do gazowej sieci nie popłynie.

Przedstawiciele zgorzeleckiej gazowni, zakładu, który dostarcza gaz na dwa osiedla Pomorskie i Śląskie, gdzie wystąpiły wybuchy gazu oraz na osiedle domków jednorodzinnych w Raculce, gdzie gaz także używany jest do ogrzewania – poinformowali, że przyczyną awarii
była wadliwa praca zaworu szybkiego zamykania dopływu gazu. Nie zadziałał, kiedy następowało zwiększenie ciśnienia przepływającego gazu. Wówczas to zaczęły strzelać zawory w kuchenkach gazowych i licznikach.

Uszkodzona osiedlowa stacja redukcyjna musi zostać wymieniona. Była ona jedną z najstarszych na tym terenie. Stacja ta przeszła ostatnią kontrolę w... poniedziałek rano. A we wtorek po popołudniu nastąpiła katastrofa. - Powołaliśmy już sztab ekspertów, który ma ocenić przyczynę i znaleźć wadliwy element – wyjaśnia Joanna Zakrzewska, rzecznik Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Zielonej Górze. - Nie wiemy dlaczego nie zadziałał zawór awaryjny. Wykluczamy wstępnie, że przyczyną mógłby być mróz – dorzuca. - Wcześniej też były ostre zimy i nic się nie działo.

Nowa stacja redukcyjna jedzie już do Zielonej Góry, zamiast ze Zgorzelca, z Wrocławia. Fachowcy twierdzą, że już jutro będzie uruchomiona.

Ale gaz nie trafi od razu do mieszkań na osiedlach. Po kontroli ciśnienia, gaz puszczony będzie w pierwszej kolejności do mieszkań i domów, które są nim ogrzewane, więc osiedle w Raculce. Dopiero na początku tygodnia, jeżeli nie będzie żadnych kłopotów, gaz skierowany zostanie do bloków na osiedla Pomorskie i Śląskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To doprawdy "gazownia". Nie >Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Zielonej Górze< a "gazownia" - dosłownie zakład do zagazowania ludzi - przykład zespołowej niekompetencji, ignorancji, braku odpowiedzialności i cywilnej odwagi. Jednym słowem debilizm. Wszyscy na stołkach powinni wylecieć na .... zieloną trawkę (teraz na zaśnieżoną trawkę).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.