Facebook Google+ Twitter

Zielona Góra. Zagrożenie minęło, miasto wraca do życia

"Nie ma już zagrożenia związanego z eksplozjami gazu w sieci gazowniczej w mieszkaniach na trzech osiedlach. Trwają prace naprawcze" – poinformowały mieszkańców w specjalnym komunikacie lokalne władze.

Prezydent miasta Janusz Kubicki i wojewoda lubuski Helena Hatka, autorzy komunikatu, zaapelowali jednocześnie o „racjonalne korzystanie z odbiorników energii elektrycznej”. Jest to przede wszystkim związane z brakiem dostaw gazu do mieszkań i automatycznie wzmożonym poborem prądu przez używanie dodatkowych elektrycznych sprzętów.

Gaz tak szybko do gazowej sieci nie popłynie.

Przedstawiciele zgorzeleckiej gazowni, zakładu, który dostarcza gaz na dwa osiedla Pomorskie i Śląskie, gdzie wystąpiły wybuchy gazu oraz na osiedle domków jednorodzinnych w Raculce, gdzie gaz także używany jest do ogrzewania – poinformowali, że przyczyną awarii
była wadliwa praca zaworu szybkiego zamykania dopływu gazu. Nie zadziałał, kiedy następowało zwiększenie ciśnienia przepływającego gazu. Wówczas to zaczęły strzelać zawory w kuchenkach gazowych i licznikach.

Uszkodzona osiedlowa stacja redukcyjna musi zostać wymieniona. Była ona jedną z najstarszych na tym terenie. Stacja ta przeszła ostatnią kontrolę w... poniedziałek rano. A we wtorek po popołudniu nastąpiła katastrofa. - Powołaliśmy już sztab ekspertów, który ma ocenić przyczynę i znaleźć wadliwy element – wyjaśnia Joanna Zakrzewska, rzecznik Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Zielonej Górze. - Nie wiemy dlaczego nie zadziałał zawór awaryjny. Wykluczamy wstępnie, że przyczyną mógłby być mróz – dorzuca. - Wcześniej też były ostre zimy i nic się nie działo.

Nowa stacja redukcyjna jedzie już do Zielonej Góry, zamiast ze Zgorzelca, z Wrocławia. Fachowcy twierdzą, że już jutro będzie uruchomiona.

Ale gaz nie trafi od razu do mieszkań na osiedlach. Po kontroli ciśnienia, gaz puszczony będzie w pierwszej kolejności do mieszkań i domów, które są nim ogrzewane, więc osiedle w Raculce. Dopiero na początku tygodnia, jeżeli nie będzie żadnych kłopotów, gaz skierowany zostanie do bloków na osiedla Pomorskie i Śląskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To doprawdy "gazownia". Nie >Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Zielonej Górze< a "gazownia" - dosłownie zakład do zagazowania ludzi - przykład zespołowej niekompetencji, ignorancji, braku odpowiedzialności i cywilnej odwagi. Jednym słowem debilizm. Wszyscy na stołkach powinni wylecieć na .... zieloną trawkę (teraz na zaśnieżoną trawkę).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.