Facebook Google+ Twitter

Zielona motoryzacja

General Motors, ogłaszając "odrodzenie", po 40-dniowym bankructwie, zapowiedział, że chce skupić się na działaniach na rzecz społeczeństwa, a nie tylko pogoni za zyskiem. Jedynym z elementów nowej strategii mają być działania proekologiczne, m.in. produkcja ekoprzyjaznych samochodów. Motoryzacyjny gigant musi się śpieszyć - w USA rozwija się cały sektor nowej, "zielonej" motoryzacji.

plakat -Chrońmy Nasze Środowisko / Fot. plakatSamochody hybrydowe to już żadna nowość. Właściciele ekologicznych aut wybór takiego, a nie innego samochodu, traktują nie tylko jako oszczędność, ale jako swego rodzaju deklarację światopoglądową. Dlatego - zgodnie z regułą konsekwencji opisaną przez sławnego psychologa Roberta Cialdiniego - chcą oni też korzystać z ekologicznych myjni samochodowych, warsztatów, kupować elektroniczne części, korzystać z wegańskich restauracji typu drive-thru, a także - brać udział w ekologicznych rajdach samochodowych.

Na pomysł, że można połączyć szybkość i troskę o środowisko, wpadł w 2006 roku... amerykański rząd. Departament Energii powołał Grupę Roboczą ds. Wyścigów, która miała opracować zasady kwalifikujące dany rajd do kategorii "eko". Pierwszy "zielony wyścig" w ramach prestiżowego American Le Mans Series odbył się w październiku zeszłego roku.

Oprócz ekologicznych rajdów, które przyciągają coraz większą uwagę mediów, a więc i potencjalnych reklamodawców, na ekologii ożenionej z motoryzacją zarabiają też właściciele myjni i warsztatów samochodowych. Powstają nawet pierwsze sieci franczyzowe ekoprzyjaznych stacji obsługi. Jedna z większych sieci - Honest-1 Auto Care - zanotowała w 2008 roku (pomimo kryzysu, który kosztował General Motors stratę w wysokości ponad 30 mld dolarów) 11 milionów zysku. Firma stworzyła m.in. 90-punktowy program Environmentally Sustainable Actions (ESA), w którym reguluje m.in. użycie produktów pochodzących z recyklingu czy zasady utylizacji odpadów.

Ekoprzyjazny sektor motoryzacji powoli rozwija się także w Europie. Chociaż samochody hybrydowe nie są na Starym Kontynencie jeszcze tak popularne jak w USA, przedsiębiorcy zdają się wychodzić naprzeciw przyszłemu popytowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.