Facebook Google+ Twitter

"Zielone Akwarium". Cykl spotkań z poezją żydowską

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-21 18:57

W Teatrze Żydowskim w Warszawie rozpocznie się cykl spotkań z poezją żydowską. W ramach cyklu na maj zaplanowane jest spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej

 / Fot. materiały prasowe27 marca o godzinie 19:30 zapraszamy na wydarzenie, inaugurujące cykl spotkań z poezją żydowską w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Tego dnia odbędzie się czytanie poematu „Do Polski” i kilkunastu wierszy jednego z największych poetów jidysz - Awroma Suckewera.

Tytuł pierwszego spotkania to- "Zielone Akwarium", a udział w nim wezmą aktorzy Teatru Żydowskiego oraz gość specjalny - Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Wiersze będą czytane zarówno w języku polskim, jak i jidysz. Czytanie odbędzie się na patio Teatru.

Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru.
WSTĘP WOLNY za potwierdzeniem rezerwacji pod numerem telefonu: (22) 850 64 50.

W ramach cyklu na maj zaplanowane jest spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej z udziałem gościa specjalnego. Zapraszamy do śledzenia strony Teatru Żydowskiego.

Obsada:
Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Monika Soszka, Wojciech Wiliński, Jerzy Walczak, Barbara Szeliga, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski, Ewa Dąbrowska, Paulina Lombarowicz, Dawid Szurmiej, Izabella Rzeszowska, Sylwia Najah, Gołda Tencer oraz Jan Prochyra i Sławomira Łozińska.

 / Fot. materiały prasoweAwrom Suckewer urodził się 15 lipca 1913 roku w Smorgoniach, zmarł 19 stycznia 2010 roku w Tel Awiwie. Dziecięce lata spędził na Syberii, dokąd uciekła jego rodzina po wybuchu I wojny światowej. Poemat Sibir nawiązujący do tych dziecięcych doświadczeń, pięknie ilustrował wieloletni przyjaciel poety Marc Chagall.

Fascynacja zmysłowością przyrody, którą wówczas w sobie ukształtował, stanowiła charakterystyczny rys jego późniejszych wierszy. Nieprzypadkowo zresztą to o Bolesławie Leśmianie powiedział kilka lat temu w wywiadzie, że jeżeli chodzi o twórczość polską to właśnie Leśmian „był jego poetą”, poetą, z którym dzielił artystyczny światopogląd. W młodości Suckewer związany był z Wilnem i grupą artystyczną Jung Wilne, ale miał w niej pozycję osobną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.