Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29085 miejsce

Zielone gry komputerowe. Grając, uczmy żyć ekologicznie

Czym jest ekologia? Dlaczego w naszym życiu tak mało znaczy? Te istotne pytania mogą stanowić podstawę do rozważań o tym, w jaki sposób kształcić najmłodsze pokolenie, aby zaszczepić w nim miłość do natury i uświadomić potrzebę ochrony środowiska.

Podstawą jest szeroko pojęta edukacja, czyli wpajanie dzieciom od najmłodszych lat potrzeb otaczającego go świata. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj szkoła, w której dziecko spędza przecież większość cześć czasu. Oczywiście nie można pozostawić całej edukacji tylko szkole, choć jest to istotny element w całym procesie uświadamiania, że środowisko naturalne, w jakim żyjemy, wymaga troski i opieki oraz myślenia o jego przyszłości. Naturalne wydaje się pytanie, co należy zrobić i w którym momencie życia zacząć edukację. Oczywista wydaje się odpowiedź, ze od najmłodszych lat. Bez wątpienia tak, choć od razu nasuwa się inna kwestia: jak robić to skutecznie?

W końcu myśląc praktycznie i racjonalnie należy angażować się w działania, które przynoszą korzyści (nawet bardzo maleńkie), ale niech będą one początkiem czegoś większego, przygotowania do późniejszego życia w zgodzie z naturą. W tej roli istotne znaczenie odgrywa zabawa.

Gier traktujących o ekologicznym podejściu jest wiele. Takie serwisy jak dolsi.pl, bulba.pl, plejka.pl czy edugames.pl zawierają wiele różnorodnych scenariuszów gier, począwszy od prostych czynności, typu sadzenie roślin i doglądanie ich, po bardziej złożone, jak zagospodarowanie ogrodu, czy opieka nad zwierzętami. Choć w swojej wymowie takie przykłady mogą wydawać trywialne to uczą pozytywnych zachowań, wpajają świadomość, że człowiek jest częścią natury i środowiska.

Przykładów gier jest bardzo wiele i wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby dostać linki do mnóstwa stron zawierających propozycje gier ekologicznych. "Plain It green" to gra stworzona przez Nat Geo Games. Zadaniem gracza jest przemienić zwykłe miasteczko w takie, które będzie najbardziej przyjazne środowisku. Profity przynoszą graczowi przemyślane inwestycje w nowoczesne i ekologiczne technologie.

W grze "Ekologiczna firma" możemy wcielić się w rolę dyrektora firmy. Od podejmowanych przez nas decyzji zależy w dużej mierze to, jak dużo zaoszczędzimy na zużyciu energii. Gra jest w całości w języku polskim. Dodatkowego smaczku grze dodają komentarze zawierające ciekawe dane statystyczne.

"Segregacja" to przykład pozycji dla najmłodszych. W grze, która jest typową grą zręcznościową, trzeba segregować śmieci w taki sposób, aby trafiały do odpowiednich pojemników. "Segregacja" - pozycja z gatunku gier zręcznościowych - uczy także, że dzięki recyklingowi możemy powtórnie wykorzystać niektóre surowce i nawet na nich zarobić. Odpad, który trafia na wysypisko, to stracone pieniądze. Dzięki recyklingowi odpady mogą zyskać drugie życie i zostać powtórnie wykorzystane.

Przykładem połączenia zabawy i ekologii jest gra "Evolta City", która pozwala na zbudowanie ekologicznego miasta. Scenariusz gry w przyjazny sposób przedstawia, że świat bez spalin jest możliwy. Budujemy domy, elektrownie wiatrowe, po mieście poruszamy się elektrycznymi samochodami.

Gry komputerowe tworzą najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek masowej rozrywki, wart dzisiaj miliardy dolarów. W przeważającej liczbie tytułów napotkać można naukę przemocy, nietolerancji, ksenofobii itp. Tym bardziej doceńmy wysiłki tych, którzy wierzą, że można uczyć, bawiąc i tworzą gry edukacyjne.


Czytaj też: Ekologia to dobra zabawa, także dla najmłodszych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.