Facebook Google+ Twitter

Zielone strzałki jak... celebrytki

Tym razem temat zielonych strzałek podjęły posłanki Platformy Obywatelskiej z zespołu parlamentarnego ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlaczego?

 / Fot. A.Pionkowska / Fot. A.PionkowskaZielone strzałki od dawna są sławne – nieomal strzałki - celebrytki. Co pewien czas ktoś sobie o nich przypomina i … wracają.

Tym razem temat podjęły posłanki Platformy Obywatelskiej z zespołu parlamentarnego ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlaczego? Dlatego, że zdaniem Zespołu zielone strzałki zagrażają rowerzystom, pieszym, a kierowcy, skręcając w prawo nie przestrzegają przepisów i nigdy nie zatrzymują się, aby ich przepuścić. „Nigdy” to duża przesada - wielu kierowców jednak zatrzymuje się zanim skręcą w prawo. Konferencję w tej sprawie zorganizowano rok po rozpoczęciu programu ONZ Światowa Dekada Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2012-2020.

Jednakże problem istnieje i jest poważny, bo wypadki z winy kierowców, którzy nie szanują, albo zapominają o tym ważnym przepisie, zdarzają się zdecydowanie za często i są to na ogół ciężkie wypadki.

Jak być powinno według obowiązujących przepisów: zielona strzałka (znak S-2) musi się świecić, a kierowca wykonujący manewr skrętu powinien zatrzymać pojazd przed sygnalizatorem, upewnić się czy nikt nie idzie, ani nie jedzie i dopiero wtedy skręcić jeśli droga jest wolna. Przypomnę, że niezatrzymanie się przed skrętem przy świecącej zielonej strzałce, jak i kiedy strzałka nie jest włączona policja potraktuje jak niezatrzymanie się przed znakiem „stop” – czyli mandat i utrata punktów.

Jeżdżę sporo i moim zdaniem, usunięcie zielonych strzałek to zły pomysł, nie będzie wówczas tzw. skrętu warunkowego, za to będą jeszcze większe korki, zwłaszcza w dużych miastach. Zacytuję słowa dr Michała Beima – eksperta ds. transportu. W rozmowie z dziennikarzem RMF FM podkreślił: „Zielone strzałki upłynniają ruch. Trzeba natomiast postawić na uporządkowanie przepisów dot. zielonych strzałek".

Strzałki tak jak np. w Niemczech mogłyby być umieszczane na wysokości czerwonego światła i wtedy kierowcy nie mają wątpliwości, że jest to skręt warunkowy. Tak jest w większości krajów UE – czy my musimy ciągle wymyślać własne, nowe zasady ruchu drogowego i to gorsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

OBYWATEL
  • OBYWATEL
  • 02.06.2012 11:17

Zielone strzałki ZLIKWIDOWAC ! ! ! Na zebrach pieszy i rowerzysta w naszym kraju czują się nibezpiecznie . Dobry pomysł godny poparcia . JESTEM ZA !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław
  • Wiesław
  • 01.06.2012 09:46

Po tym jak moją żonę świeżo po zrobieniu prawa jazdy, gdy zatrzymała się przepisowo na zielonej strzałce, obtrąbiła jadąca za nami policja, która powinna pilnować przestrzegania prawa, a nie namawiać do jego łamania, inaczej podchodzimy do respektowania tego przepisu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak mnie denerwują kierowcy, którzy nie zatrzymują się przed zieloną strzałką. Dwa razy cudem uniknęłam wypadku jako pieszy, do którego doszłoby tylko dlatego, że kierowca widząc zieloną strzałkę uważa, że ma pierwszeństwo.
Różne ustosunkowania się kierowców do tej strzałki wynikają z różnych przepisów, jakie na przestrzeni lat wokół niej pojawiały się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za... miłe uwagi anonimowy "kierowco" - warto czytać dokładnie coś na co się odpowiada - cyt. moje słowa z artykułu powyżej: "Jeżdżę sporo i moim zdaniem, usunięcie zielonych strzałek to zły pomysł, nie będzie wówczas tzw. skrętu warunkowego, za to będą jeszcze większe korki, zwłaszcza w dużych miastach." Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
kierowca
  • kierowca
  • 31.05.2012 07:55

@Alicja Pionkowska
Tak jak ty napasałaś to zielona strzałka by nie była potrzebna !
Ta strzałka zielona jest dla tych kierowców , którzy nie widząc rowerzysty skręcaka właśnie w prawo i w ten sposób upuszczają skrzyżowanie bez konieczności czekania na zielone światło dla wszystkich kierowców .
oszczędzaj w ten sposób swoje paliwo w baku ale tez nie smrodzą dodatkowo gdyby musieli stać i czekać na zielone światło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kierowca
  • kierowca
  • 31.05.2012 07:51

@Alicja Pionkowska
Prawo Jazdy jest w Twoim posiadaniu ?!Jeśli tak , to tym co ci dali należy odebrać licencje .
Zielona strzałka jest bardzo dobrym rozwiązaniem , gdyż w znacznym stopniu ułatwia płynnie poruszać się rożnym pojazdom , w tym również rowerom .Należy tylko znać zasady poruszania się w ruchu i je przestrzegać .Jeszcze jedno.@Alicja Pionkowska tak bezkrytyczni3e nie chwal cudze skoro nawet swego nie znasz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.