Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5396 miejsce

Zielone święto Irlandii w Warszawie

Kolorowe pochody, ludzie tańczący na ulicy, Guinness lejący się strumieniami - to wszystko w Irlandii w Dniu Świętego Patryka. W Warszawie może mniej hucznie, ale na pewno nie zabraknie atrakcji dla wszystkich, którzy na weekend zechcą zostać Irlandczykami.

Uczestnicy ubiegłorocznej parady poprzedzającej Dzień św. Patryka w Londynie. Setki londyńczyków i Irlandczyków wzięło udział w dorcznej paradzie na dzień przed świętem patrona Irlandii. Święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego, irlandzkiego "zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. / Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN17 marca jest dla Irlandczyków najważniejszym dniem w roku, w którym czczą pamięć swojego patrona Świętego Patryka. Czym zasłużył sobie na takie wyróżnienie? To on schrystianizował Irlandię. Stał się bohaterem wypędzając wszystkie węże, uosobienie zła, z terenu szmaragdowej wyspy. Uzdrawiał chorych, przywracał wzrok niewidomym, do każdego miejsca, do którego przybywał, przynosił dobrą nowinę. Przy pomocy trójlistnej koniczynki, obecnego symbolu Irlandii, w prostu sposób tłumaczył jej pogańskim mieszkańcom tajemnicę Trójcy Świętej.

- Irlandczykom nie udało się odnieść znaczących sukcesów w historii, dlatego ten dzień jest dla nich tak ważny. Historia św. Patryka jest czymś, z czego mogą być dumni i szumnie to okazują. Jest to też wspaniała okazja do popularyzowania irlandzkiej kultury. Dzień ten rozsławił Irlandię na całym świecie, co jest kolejnym powodem do zadowolenia - mówi Małgorzata Woźniak z Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego.

Dzień Świętego Patryka stracił nieco na swoim duchowym charakterze. Co prawda w Irlandii odbywają się msze ku czci patrona, jednak ważniejszy staje się aspekt rozrywkowy tego święta. Uliczne parady, zielone piwo, rzeki barwione na zielono i skoczne rytmy tradycyjnej irlandzkiej muzyki. Najlepszy sposób na powitanie zbliżającej się wiosny. Nic więc dziwnego, że tak chętnie święto przyjęło się w innych krajach. Z każdym rokiem budzi coraz większe zainteresowanie, również w Warszawie.

Warszawa na zielono

Wszystkich zaintrygowanych Irlandią zapraszamy już w piątek 13 marca do pubu Bradleys gdzie o irlandzki klimat zadba zespół Trabba prosto z Dublina. Będzie to wspaniała rozgrzewka przed poniedziałkowym koncertem zespołu Bochtan z Cork. Obie imprezy odbędą się pod patronatem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego i Ambasady Irlandii w Warszawie. Zabawa rozpocznie się o 20.30, a wstęp jest wolny.

Ciekawie zapowiadają się obchody Dnia Świętego Patryka 17 marca. Klub żeglarski Przechyły zaprasza na elektryzujący występ polskiego zespołu Open Folk, który łączy muzyką celtycką z aranżacjami z innych kultur, co tworzy porywający efekt. Występ uatrakcyjni pokaz grupy tanecznej ze szkoły tańca irlandzkiego UaNiall.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.