Facebook Google+ Twitter

Zieloni apelują o mądry wybór pełnomocniczki ds. równego statusu

Trzy działaczki partii Zieloni 2004 wysłały list do mediów, w którym apelują do rządu o to, aby funkcję pełnomocniczki ds. równego statusu powierzyć ekspertce. Ich zdaniem znakomitymi kandydatkami będą przedstawicielki świata nauki.

 / Fot. W24Prof. Eleonora Zielińska, prof. Małgorzata Fuszara i prof. Magdalena Środa - te trzy kandydatury zarekomendowały rządowi działaczki Zielonych 2004: Małgorzata Tkacz-Janik (radna sejmiku woj. śląskiego i przewodnicząca partii), feministka Agnieszka Grzybek i szefowa fundacji Przestrzenie Dialogu - Beata Maciejewska.

Jednocześnie krytykują ustępującą pełnomocniczkę - Elżbietę Radziszewską.
"To m.in. wskutek oporu ze strony pani minister przeciągnęły się prace nad tzw. ustawą antydyskryminacyjną, nie uwzględniono uwag zgłaszanych przez organizacje pozarządowe od lat działające na rzecz równości kobiet i mężczyzn i przeciwdziałające dyskryminacji, a ostatecznie przyjęta ustawa nie spełnia wszystkich wymogów wynikających z unijnych dyrektyw równościowych. Podział kompetencji między pełnomocnika rządu ds. równego traktowania i Rzecznika Praw Obywatelskich bez zapewnienia temu ostatniemu odpowiednich środków budżetowych pod dużym znakiem zapytania stawia skuteczność tej ustawy. Min. Radziszewska dała się także poznać jako zdecydowana przeciwniczka ustawy parytetowej, o wprowadzenie której zabiegał Kongres Kobiet. " - czytamy w komunikacie.

Tkacz-Janik podkreśliła, że zamiast przedstawicieli świata polityki, warto sięgnąć do środowisk akademickich: "Panie Premierze, bardzo wiele zależy od kryteriów i kandydatur. Mucha, Kozłowska-Rajewicz i Arłukowicz to kandydatury z tej samej kuźnicy, co Pan. Tak być nie musi."

Beata Maciejewska apelowała o nadanie mocy polityce równościowej:
"Uważam, że urząd pełnomocnika należy wzmocnić nowymi narzędziami oraz wymogami kompetencyjnymi. Pełnomocnik powinien przede wszystkim zabiegać o takie planowanie budżetu państwa, które uwzględnia potrzeby obu płci, bo obecnie z kasy państwa i podatków nas wszystkich korzystają w głównej mierze mężczyźni, a szczególnie uprzywilejowani są fani futbolu.".

Zieloni jako jedyna partia mają parytet na funkcje przewodniczących i sekretarzy generalnych, podobnie jak inne ugrupowania z tej rodziny politycznej w całej Europie.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kośba Jerzy
  • Kośba Jerzy
  • 01.11.2011 04:07

Hipisi,geje, lesbijki a teraz zieloni nagłaśniają problemy których nie a raczej je sami stwarzają i odwracają uwagę narodu od rzeczywistych problemów którymi żyją ludzie i które sa dla ludzi istotne. To jest sabotaż bo problemy przez nich nagłaśniane sa bardzo małej wagi a wistotny sposób pogarszaja jakość życia całego społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.