Facebook Google+ Twitter

Zieloni apelują o wsparcie demokratycznych przemian w Turcji

Partia Zieloni, w imieniu obywatelek i obywateli naszego kraju, wzywa władze Rzeczypospolitej Polskiej do aktywnego wsparcia demokratycznych przemian i postulatów społecznych mieszkanek i mieszkańców Turcji

 / Fot. Twitter.com/VOT99Partia Zieloni, w imieniu obywatelek i obywateli naszego kraju, wzywa władze Rzeczypospolitej Polskiej w osobach Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, Marszałkini Sejmu Ewy Kopacz, Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza do aktywnego wsparcia demokratycznych przemian i postulatów społecznych mieszkanek i mieszkańców Turcji. Jest to naszym wspólnym obowiązkiem, wypełnieniem dziedzictwa Solidarności i oporu względem autorytarnej władzy. Jako nasi demokratycznie wybrani reprezentanci jesteście depozytariuszami i depozytariuszkami tego zobowiązania – tak politycznie, jak i moralnie zobligowanymi do działania.

Przy tej okazji nie wolno nam również zapomnieć o losie mniejszości kurdyjskiej będącej od wielu lat obiektem prześladowań i dyskryminacji.

Turcja i Istambuł to pomost łączący Azję i Europę, świat muzułmański z liberalnymi demokracjami Zachodu. Ważny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, państwo aspirujące do członkostwa w Unii Europejskiej. W naszym wspólnym interesie jest to, by rozwijało się ono w sposób demokratyczny, w poszanowaniu praw obywatelskich i prawa międzynarodowego.

Czwartego czerwca 1989 roku mogliśmy my, Polki i Polacy, cieszyć się pierwszymi częściowo demokratycznymi wyborami parlamentarnymi. Tego dnia jednak miały miejsce również tragiczne wydarzenia na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Niech będzie to dla nas memento, przypominające o obowiązku okazania wyrazów wsparcia i solidarności walczącym w Turcji o prawa polityczne i obywatelskie, o wolność, i sprzeciwiającym się neoliberalnym politykom niszczącym dobro wspólne.

Potępiamy represje wobec protestów społecznych w Turcji i oczekujemy, że Państwo wystosujecie do Premiera Turcji oficjalny protest potępiający brutalne represje, na jakie narażeni są protestujący w Turcji.


"Turcy mają prawo do udziału w pokojowych manifestacjach, poszanowanie wolności wypowiedzi jest kluczowe dla demokracji. Przemoc używana wobec demonstrantów jest godna potępienia.

Autorytarne zapędy premiera Recepa Tayyipa Erdogana powinny budzić niepokój ,nie tylko samych mieszkańców Turcji ale również przedstawicieli państw UE. " - Powiedział Adam Wedman Przewodniczący gdańskiego Koła Partii Zieloni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.