Facebook Google+ Twitter

Zieloni: będzie wycinka w Parku Skaryszewskim, Ratusz: to nieprawda!

Ruszyły prace nad projektem rewaloryzacji Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Według Zarządu Oczyszczania Miasta zmiany przywrócą estetyczne i historyczne wartości parku, zdaniem Zielonych mogą one doprowadzić do ograniczenia areału i pogorszenia jakości terenów zielonych w mieście.

Dzięki uprzejmości ZOM / Fot. http://www.zom.waw.pl/Pierwszym etapem rewaloryzacji jest przygotowanie projektu modernizacyjnego. Odpowiedzialny za to jest, wyłoniony w przetargu z końca zeszłego roku, wykonawca – firma Ogród, Park, Krajobraz Jakub Zemła i Tomasz Wiech. Zmiany mają na celu odsłonienie naturalnego piękna nieco zaniedbanego parku oraz zwiększenie jego bezpieczeństwa. Teren zostanie ogrodzony i objęty nadzorem. Prace obejmą m.in. uporządkowanie szaty roślinnej, odtworzenie ogrodów (różanego i daliowego), remont fontann i wprowadzenie oświetlenia alejek, miejsc pamięci oraz pomników. Ma być ładniej i spokojniej.

Pewne wątpliwości budzi pomysł uporządkowania szaty roślinnej. Zieloni 2004 donoszą o ewentualnej wycince nawet 250 drzew w parku. Nie podoba im się również rzekomy plan wpuszczenia na ten teren ciężkiego sprzętu czyszczącego. - Czy parki tworzone są dla ludzi czy dla maszyn? - pyta retorycznie przewodnicząca warszawskich Zielonych, Irena Kołodziej. Jednak plotek o wycince, ani tych dotyczących wjazdu maszyn nie potwierdza Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM), instytucja odpowiedzialna za prace w Parku Skaryszewskim. Na stronach internetowych ZOM można natrafić na informację o ewentualnej wycince, ale jedynie roślin chorych i uszkodzonych. Ingerencja we florę ma na celu odtworzenie przestrzeni widokowych, jednak na razie nie ma konkretnych planów co do tego jak takie zmiany miałaby wyglądać.

Park Skaryszewski / Fot. PAP- Nie zamierzamy wycinać drzew. Aleje nie zmienią kształtu. Co do wjazdu ciężkiego sprzętu – nie ma nawet takiej możliwości, w parku nie ma dróg. Chodniki asfaltowe zostaną wymienione na żwirowe. Nie wiem skąd Zieloni czerpią informacje - mówi Wiadomościom24.pl Krystyna Rafalska, kierownik Działu Parków ZOM. Bartłomiej Kozek, przewodniczący koła warszawskich Zielonych tłumaczy: - Nasze informacje są oparte na doniesieniach medialnych, nie wiemy jakie są źródła dziennikarzy.

Władze miasta nie pozostawiły wykonawcy projektu pełnej swobody. Powołano zespół konsultacyjny, który na bieżąco będzie kontrolował i oceniał prace nad projektem. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy i jednostek miejskich takich jak: Biuro Ochrony Środowiska, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz Dzielnicy Praga Południe dla m.st. Warszawy, a także Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków. Co ciekawe do rady zaproszono także pracowników naukowych ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Specjaliści mają, przede wszystkim, dopilnować by rozwiązania wykonawcy były zgodne z wytycznymi konserwatorskimi. Zespół będzie miał duży wpływ na ostateczny wygląd Parku Skaryszewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

to właśnei informacje, które przekazują Zieloni. ZOM, jak napisałem, absolutnie je dementuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do źródeł informacji polecam następujące, dobrze, by ZOM ustosunkował się do nich:

link
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6592470,Chca_wyrabac_250_drzew_z_Parku_Skaryszewskiego.html

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.