Facebook Google+ Twitter

Zieloni organizują debatę o wolności słowa, cenzurze i... Pussy Riot

Nie milkną echa procesu, w którym performerki z punkowego zespołu Pussy Riot zostały skazane na dwa lata więzienia za wykonanie w cerkwi utworu "Bogurodzico, przegoń Putina". Wokół tego tematu Zieloni organizują debatę.

Rozmawiając o uczuciach religijnych i granicach wolności słowa stąpamy po niepewnym gruncie. Powszechnie uznajemy przekonanie, że z jednej strony ostra krytyka instytucji jest w systemie demokratycznym pożądana, z drugiej strony nie jesteśmy w stanie zaakceptować obrażania godności jakiejkolwiek grupy społecznej: tolerancja oznacza również akceptację poglądów osób inaczej myślących.

Ten trudny dylemat z jakim musiała zmierzyć się rosyjska opinia publiczna, politycy, liderzy opinii i sądy, także w odniesieniu do polskiego kontekstu (skazanie licealistki za przerobienie napisu na murach kościoła "Trwaj w wierze" na "Trwaj zwierzę" czy ostatni wyrok na twórcę strony Antykomor.pl) będzie tematem kolejnej debaty w Zielonym Centrum Marszałkowska 1 (lok. 160, godz. 19).


"Jakie są granice ochrony majestatu władzy i majestatu religijnego? Czy majestat ten w ogóle wymaga ochrony? Czy powinny funkcjonować w prawie przepisy, które tę kwestię regulują? Czy w Polsce mamy do czynienia z cenzurą? Jakie są granice prowokacji artystycznej?" - pytają w zaproszeniu organizatorzy.

Debacie towarzyszyć będzie pokaz filmu z akcji solidarnościowej z Pussy Riot autorstwa Aleki Polis.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

Ewa Majewska, Instytut Kultury, Uniwersytet Jagielloński,
Roman Pawłowski, krytyk teatralny, "Gazeta Wyborcza"
Ewa Siedlecka, dziennikarka "Gazety Wyborczej",
Prowadzenie: Agnieszka Grzybek.

Źródło: Zieloni2004.pl

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.