Facebook Google+ Twitter

Ziemia jest w Twoich rękach

Fundacja Sprzątanie świata – Polska bierze udział w międzynarodowej kampanii Clean up the World, do której przyłączyło się ponad sto krajów z całego świata.

 / Fot. http://www.naszaziemia.pl/v3/nasze_akcje.php?s=111&page=3109Zrównoważony rozwój jest rozumiany jako rozwój cywilizacyjny z poszanowaniem człowieka i środowiska. Kraje członkowskie ONZ mają położyć nacisk na edukację, która poszerzy świadomość ekologiczną ludzi. Cel ten konsekwentnie realizuje Fundacja "Sprzątanie świata – Polska", która została założona w 2004 r. i partnerowała w różnych przedsięwzięciach swojej starszej siostrze - Fundacji "Nasza Ziemia".

Od 2006 roku Fundacja "Sprzątanie Świata – Polska" zaczęła działać prężnie na tyle, że po kolejnych dwóch latach zyskała status organizacji pożytku publicznego. Mimo tego obie organizacje wciąż z sobą współpracują i wspierają się. Sukces jednej jest sukcesem drugiej. Tak samo z porażkami. - Sukcesów jest jednak więcej - mówi Dominik Dobrowolski, wiceprezes obu fundacji. - Największym zaś jest milionowa rzesza wolontariuszy, którzy każdego roku chronią środowisko - dodaje.

To właśnie wolontariusze realizują najważniejsze dla tej fundacji cele: sprzątanie świata oraz Bałtyku. Każdy rok jest poświęcony innemu tematowi: recyclingowi, segregacji odpadów, oszczędzaniu wody i energii
czy propagowaniu ekologicznych opakowań. W ostatnim roku najważniejsze zaś była ochrona lasów – członkowie fundacji zachęcali do współpracy z leśnictwami, polegała ona na likwidowaniu dzikich wysypisk. Dzięki tej akcji, z naszych "zielonych płuc" zniknęło ich aż 1 112!

Jak wyglądają plany fundacji na ten rok?


- Rok 2009 będzie dedykowany wodzie. Dlaczego? Bo w Polsce jest jej bardzo mało, dodatkowo niestety zanieczyszczamy ją i marnujemy. Stąd w ramach akcji Sprzątanie Świata będziemy nurkować, chronić źródła, sprzątać brzegi i plaże - mówi Dominik Dobrowolski.

Jednak nie są to jedyne plany. Od stycznia odbyły się już dwa happeningi. Pierwszy, Podwodne Sprzątanie Bałtyku”, miał miejsce 18 marca. Data ta nie jest przypadkowa, 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, a kraje nadbałtyckie obchodzą dodatkowo Dzień Ochrony Bałtyku. Drugi happening – Serce dla Kasztanowca - miał znacznie bardziej romantyczne tło, odbył się tuż przed Dniem Zakochanych. Zebrane środki fundacja przekazała na opiekę nad konkretnymi drzewami.

Dodatkowo Fundacja zajmuje się zalesianiem terenów (zasadzono już 1,5 miliona drzew) i działaniami lokalnymi ( każda najmniejsza akcja może liczyć na jej wsparcie). Inicjatywą Fundacji "Sprzątamy świat – Polska" są także projekty: „Ogrody naszej ziemi” i „Kluby naszej ziemi”. Dzięki klubom możliwe jest wspieranie nauczycieli podczas uczenia dzieci ekologicznego myślenia, a także pomoc wszystkim tym, którzy pragną w jakiś sposób działać na rzecz ochrony środowiska. Ogrody zaś (założono ich już ponad sto) pomagają uczyć najmłodszych, jak troszczyć się o Matkę Naturę.

Wszystkie te działania, akcje i projekty powstają właściwie w jednym celu - trochę żartobliwie, a trochę gorzko mówi o tym Dominik Dobrowolski. - Naszym największym celem jest zmiana pracy! To znaczy, że nie chcemy więcej sprzątać, edukować i namawiać do ochrony środowiska. Niestety, jest to mało realne, patrząc na poziom świadomości ekologicznej naszych rodaków, więc chcemy po prostu pomagać Ziemi i zmieniać świat z szarego na bardziej zielony.

Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie: www.naszaziemia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"plusik":) Dobry artykuł. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.