Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12373 miejsce

Ziemia Lubuska - piękna geograficznie i bogata historycznie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-06-24 19:15

Współczesna Ziemia Lubuska ma niezwykle interesującą tożsamość. Kształtowana przez wieki, zmieniała się pod wpływem rywalizujących ze sobą administracji.

 / Fot. www.lagow.pl / Fot. Jacek JarczakHistorycznie, składa się z fragmentów Nowej Marchii, właściwej Ziemi Lubuskiej (ze stolicą w niemieckim mieście Lebus), Dolnych Łużyc, Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Geograficznie natomiast, jest regionem położonym między środkową Odrą a dolną Wartą, którego największym walorem jest bogactwo przyrody. Ponadto jest terenem przygranicznym Polski zachodniej, który w całości należy do tzw. 'Ziem Odzyskanych', będących po II wojnie światowej silnie zasiedlanymi przez repatriantów z Kresów Wschodnich.

To burzliwa, ale zarazem bogata historia tych ziem sprawiły, że tożsamość jej mieszkańców jest nadal budowana.

W przeszłości region często padał ofiarą zatrzymania gospodarczego, dewastacji, czy wręcz braku możliwości rozwoju jednolitej kultury. Wiązało się to ze specyficznym położeniem, w bliskim sąsiedztwie Odry, która od wieków dzieliła rywalizujących ze sobą sąsiadów. Dzisiaj historia ma mniejsze znaczenie, a rolę ważniejszą przejęła geografia, która zbliża Polskę i Niemcy. Przykładem jest inicjatywa w ramach projektu regionalnego pod nazwą 'Kraina Odry', a ciekawostką - Park Mużakowski. Położony na terytorium po obu stronach Odry, jest miejscem światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, które spina w całość zwykły mostek.

Krajobraz Ziemi Lubuskiej jest równie interesujący co jej historia i położenie.

Prawie połowę powierzchni zajmują kompleksy leśne leżące na delikatnych pagórkach, z których największymi skupiskami są puszcze: Notecka, Gorzowska, Lubuska (Rzepińska), oraz bory: Zielonogórskie, Skwierzyńsko-Sulęcińskie i Dolnośląskie.

Nic więc dziwnego, że to właśnie Ziemia Lubuska jest najbardziej zielonym zakątkiem naszego kraju, przez co nazywana często 'Zielonymi Płucami Polski'. Choć tym hasłem promowane są tereny w Polsce północno-wschodniej, to Ziemia Lubuska pozostaje prawdziwym rajem dla turystów aktywnych szukających bliskiego kontaktu z naturą.

Ilością Szlaków Nordic Walking zachwyceni będą miłośnicy tej dyscypliny, dla których teren jest wręcz idealny, oferując miękkie podłoże o prawie górskim charakterze. Wał Zielonogórski (z kilkoma szlakami wytyczonymi wokół Wzgórz Piastowskich), Sulęcińska Szwajcaria, Łuk Mużakowa, czy Trójkąt Sakralny - to tylko kilka miejsc, bo wybór tras jest przeogromny w granicach całego regionu. Po zakończeniu trzeciego etapu znakowania, Ziemia Lubuska stanie się regionem o największej sieci tego typu tras w Polsce. Dla aktywnych powstają także liczne ścieżki rowerowe, których stale przybywa, a których łączna długość już teraz jest imponująca. Będąc na szlaku, bardzo często można spotkać entuzjastów zbierania runa leśnego, oraz podziwiania flory i fauny, którzy od dawna doceniają dostępność tych walorów w regionie.

Można otwarcie powiedzieć że lokalne społeczności są aktywne w budowaniu marki Ziemi Lubuskiej. Pojawia się coraz więcej szlaków i nazw miejscowych, które nawiązują do charakteru okolicy.

Interesującym przykładem, o którym nie każdy turysta wie, są 'Lubuskie Mazury' w ramach których wytyczony został 220 km Lubuski Szlak Wodny. Dzięki temu jest obecnie najdłuższym po Mazurskim, szlakiem wodnym w Polsce. Ciekawostką jest to, że w zależności od pogody, każde z tych jezior posiada inny odcień wody.

Istotnym elementem krajobrazu są zatem jeziora (tych średnich i większych jest ponad 50) oraz liczne rzeki. Taka przyroda stwarza doskonałe warunki do żeglarstwa, a czystość wód i ich przejrzystość przyciąga wodniaków i nurków z całej Polski. Lubuskie rzeki umożliwiają wyśmienite warunki dla entuzjastów spływów kajakowych. Szlaków jest sporo, bo o łącznej długości ponad 1000 km. Bardzo znany, Lubrzański Szlak Kajakowy, położony jest w malowniczej okolicy środkowej części regionu.

Rajdy off-road, motocross, paintball, łowiectwo... to również interesujące i dostępne pomysły na spędzenie wolnego czasu w okolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.06.2012 18:59

Każdy komentarz jest mile widziany, tym bardziej od osoby, której styl pisania chętnie czyta wielu czytelników. Dziękuję Pani Krystyno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Panem Andrzejem. Opis jest bardzo dobry. Przydałoby się więcej zdjęć. To, które Pan zamieścił zachęca do poznania Ziemi Lubuskiej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.06.2012 14:39

Dziękuję Andrzej za opinię i cenną uwagę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.