Facebook Google+ Twitter

"Ziemia na krawędzi", czyli ekolodzy kontra kopalnia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-12 18:19

Greenpeace otworzył stację "Ziemia na krawędzi" obok odkrywki węgla brunatnego Jóźwin, koło Konina.

W ten sposób ekolodzy zainaugurowali w Polsce kampanię mającą na celu napiętnowanie węgla, jako najbardziej szkodliwego dla środowiska nośnika energii.

Greenpeace wspólnie z działaczami lokalnych organizacji ekologicznych sprzeciwia się budowie nowej odkrywki w Tomisławicach w pobliżu Gopła. Zdaniem ekologów inwestycja ta doprowadzi do wysychania jeziora i zniszczy cały ekosystem.

Rzecznik prasowy Greenpeace Jacek Winiarski powiedział Radiu Merkury, że na działalności kopalni cierpi nie tylko środowisko naturalne. Podkreślił, że po stronie ekologów stoją także okoliczni mieszkańcy ponieważ działalność kopalni prowadząca między innymi do wysychania okolicznych zbiorników wodnych, wpływa negatywnie zarówno na rolnictwo jak i na wartość turystyczną regionu.

Tymczasem dyrektor do spraw inwestycyjnych w konińskiej kopalni Michał Smorąg twierdzi, że od budowy odkrywki Tomisławice nie ma odwrotu. Kopalnia otrzymała koncesje poprzedzoną wieloma ekspertyzami. Gopło z pewnością nie wyschnie - zapewnia. Jak wyjaśnia, woda pochodząca z odwodnienia planowanej odkrywki, kierowana będzie, między innymi do jeziora Gopło.

Ekolodzy na sobotę planują dużą demonstracje na skraju odkrywki Jóźwin. Mają w niej uczestniczyć ekolodzy z Greenpeace, lokalni działacze, miejscowi samorządowcy i mieszkańcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.