Facebook Google+ Twitter

"Ziemia obiecana" dla mieszkańców Lanckorony

Kard. Stanisław Dziwisz przekazał dziś władzom Lanckorony grunt, na którym powstaną nowe domy dla rodzin, które straciły miejsca zamieszkania w wyniku osuwisk spowodowanych ulewami.

 / Fot. Leszek Para, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dziwisz_Stanislaw.jpgZgodnie z obietnicą złożoną w maju przez kard. Stanisława Dziwisza, w czasie wizyty w dotkniętej osuwiskami Lanckoronie, metropolita krakowski podpisał dziś dokument, na mocy którego małopolska miejscowość otrzyma grunt, który wcześniej należał do tamtejszej parafii.

Na działce o powierzchni 0,2 ha powstanie "Osiedle św. Jana", na którym wzniesionych zostanie dziesięć jednopiętrowych domów. Jak powiedziała wójt Lanckorony Zofia Oszacka, na 31 poszkodowanych rodzin 25 zgodziło się na zamieszkanie w domach zbudowanych na nowych osiedlach.

Architekci mają wkrótce przedstawić projekty nowych domów. Wstępnie ustalono jednak, że nowe domostwa nie będą różniły się znacznie od wcześniejszych, charakterystycznych dla regionu zabudowań. Prace budowlane na przekazanej przez kościół działce zaczną się jeszcze przed nadejściem zimy, co umożliwi przekazanie kluczy nowym mieszkańcom już przed przyszłorocznymi wakacjami.

W maju, w wyniku intensywnych opadów deszczu, które spowodowały wytworzenie się wielu osuwisk, dach nad głową straciło blisko 150 osób. Ponad 30 domów, z uwagi na ogromne uszkodzenia, w ogóle nie nadaje się do zamieszkania. Ekspertyzy geologiczne potwierdziły też najgorsze obawy, że zbocza, na których znajdowały się domy mieszkańców Lanckorony, nadal stwarzają niebezpieczeństwo, co uniemożliwia odbudowę zniszczonych zabudowań.

Wartość działki przekazane przez kard. Dziwisza wynosi 200 tys. złotych. Władze Lanckorony oszacowały wstępnie koszt budowy nowego osiedla na ok. 40 mln. złotych.

Na podstawie: Polsat News

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Straszliwy łaskawca z tego abepe Dziwisza, No dał taka połać ziemi, aż 4 ogódki działkowe można by było tam zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.08.2010 22:01

Oby tak wszędzie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.