Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10915 miejsce

Ziemia Święta śladami Chrystusa

Pielgrzymka będąca w ofercie Franciszkańskiego Biura Turystyczno Pielgrzymkowego „Patron” w Warszawie trwała od 15 do 22 września 2013 i była znakomicie przygotowana pod każdym względem; tak duchowo, jak logistycznie i turystycznie.

Wejście do Bazyliki Grobu Bożego. / Fot. Arkadiusz BurskiUdało mi się dołączyć do grupy pielgrzymów do Ziemi Świętej z parafii NMP Matki Kościoła z ul. Domaniewskiej w Warszawie. Pielgrzymkę prowadził ksiądz Paweł Conder oraz Franciszkanin - ojciec Tomasz Kowalski.Po spotkaniu na lotnisku Okęcie cala grupa 42 osób wyleciała lotem czarterowym do Izraela. Pogoda była piękna wiec można było w czasie lotu podziwiać wspaniałe widoki Morza Czarnego, Turcji i Morza Śródziemnego.Na lotnisku w Tel Awiwie czekały już autokary które zawiozły nas do hotelu w Betlejem i tak zaczęła się nasza wędrówka śladami Jezusa. Wstawaliśmy dosyć wcześnie, aby mieć czas na wszystko i nie wystawać godzinami w olbrzymich kolejkach do miejsc tak ważnych dla nas Chrześcijan!
Był czas na poranną modlitwę już w autokarze, na Msze Świętą w kaplicach bądź w plenerze w pięknych miejscach, czas na Różaniec czy Koronkę.

Tu chciałbym podkreślić bardzo mądre i przemyślane homilie księdza Pawła, które zmuszały do myślenia nad poruszanymi tematami. Mieliśmy też wielkie szczęście, że naszym przewodnikiem był Ojciec Tomasz. Franciszkanin ten posiadający niesamowitą wiedze na temat Ziemi Świętej, historii i religii, godzinami przybliżał nam ją w autokarze w czasie przejazdów. Misternie ułożony przez niego grafik (co do minuty niemalże) umożliwił nam nawiedzanie bez stania godzinami w kolejkach, zobaczenia wszystkiego co było zaplanowane, a także na czas wolny!

Trudno wymienić wszystkie miejsca które było nam dane zobaczyć, w których mogliśmy się pomodlić i poczuć atmosferę jaka kiedy mogła tam panować i dziś panuje. Zwiedzaliśmy w Betlejem m.in. Bazylikę Narodzenia Pańskiego, Świętej Katarzyny, Grotę św. Hieronima oraz Grotę Mleczną, Pole Pasterzy, potem w Ain Karem kościół Nawiedzenia oraz św. Jana Chrzciciela. Potem przejazd do Nazaretu a tam nawiedzaliśmy Bazylikę Zwiastowania oraz kościół św. Jozefa.
Następnie byliśmy w Cezarei Nadmorskiej (miasto Krzyżowców), na Górze Karmel i Tabor oraz w Nazarecie. Następnego dnia byliśmy nad Jeziorem Galilejskim, Kafarnaum, Górze Błogosławieństw, w Tabdze ( Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościół Prymatu św. Piotra). W Kanie Galilejskiej cztery małżeństwa odnowiły przyrzeczenia! Była tez możliwość degustacji i zakupu wina.

Następnie w nad rzeką Jordan wszyscy odnowili przyrzeczenia chrzcielne! Potem Jerycho - jedno z najstarszych miast świata(Góra Kuszenia, sykomora Zacheusza). Jedną z atrakcji tego dnia była kąpiel w Morzu Martwym, zwiedzanie wykopalisk Qumran oraz przejazd przez Pustynię Judzką. Na następne dni pozostała nam Jerozolima i Betania z Grobem Łazarza.
W Jerozolimie nawiedziliśmy przede wszystkim Bazylikę Grobu Bożego, gdzie jest grób Pana oraz Golgota. Byliśmy w Bazylice Zaśnięcia N.M.P. oraz w Wieczerniku gdzie odbyła się Ostatnia Wieczerza. Odbyliśmy tez Drogę Krzyżową (Via Dolorosa). Natomiast w kościele św. Anny z czasów wypraw krzyżowych, spotkało mnie wielkie wyróżnienie, bo jako śpiewak operowy mogłem wypróbować słynną akustykę tego kościoła i zaśpiewać Ave Maria Schuberta. Efekt był dla mnie niesamowity. Poza tym Skaryszew, gdzie się urodziłem, należał do Miechowitów (Bożogrobców) którzy bronili Grobu Pańskiego i pewnie bywali w tej świątyni! Jakież spotkanie po stuleciach!

Byliśmy tego dnia tez pod Ścianą Płaczu. Oczywiście nie mogło zabraknąć tez Góry Oliwnej z miejscem Wniebowstąpienia, Kościół Pater Noster, Ogród Oliwny, Bazylika Agonii, symboliczny „grób” Maryi. Były spotkania z Polakami np. z Ojcem Władysławem (w Kościele Nawiedzenia św. Elżbiety) czy Janem Kantym (Karmelitą na Górze Karmel).

W czasie tej pielgrzymki był także czas aby odwiedzić Yad Vashem, Menorę czy Kneset (parlament izraelski). Mogliśmy też wypłynąć łodzią na Jezioro Galilejskie i zjeść przygotowaną dla nas rybę św. Piotra. Bez wątpienia byliśmy w tych dniach bardzo blisko Pana, nie tylko fizycznie ale i duchowo! Oby tak do końca życia pozostało! Na zakończenie wdzięczni uczestnicy zamówili Mszę Świętą w intencji księdza Pawła i ojca Tomasza oraz odśpiewali dla nich gromkie sto lat!
Arkadiusz Burski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chciałabym kiedyś przybyć do Jerozolimy, na Golgotę, przejść inne wzgórza. Ponoć nie wiadomo do końca czy to, wskazane przez św. Helenę jest prawdziwym miejscem straceń. Szczątki świętego krzyża, który tam znalazła , równie dobrze mogły być przecież przeniesione. Czy była o tym mowa? To pierwsze pytanie. Po drugie, chciałam zapytać Pana, czy turysta może sam tzn. indywidualnie, nie z wycieczką, chodzić po tych wzgórzach pod Jerozolimą ? To teren ogólnodostępny? Ponadto : gratuluję Panu - zaśpiewać w takim miejscu i na dodatek ze wspaniałą akustyką pozostanie w pamięci chyba na zawsze ? :) Pozdrawiam i dziękuję za ciekawą relację !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znamy już termin kanonizacji Papieża JP II,który tak wielką wagę przywiązywał do ruchu ekumenicznego. Dopiero w Jerozolimie daje się odczuć jak wielka jest ta potrzeba!Miasto trzech wielkich religii, na niewielkim terytorium dzieli się na dzielnice ormiańską, chrześcijańską, muzułmańską i żydowską.Tylko o prawo opieki na Grobem Pańskim walczyło wiele frakcji chrześcijan.Dopiero Saladin,wyznawca islamu w 1192 pogodził wszystkich i wyznaczył kto jaką częścią Bazyliki ma się opiekować a klucze do dziś są w rekach jego potomków!Nie czekajmy az ktoś wielki polaczy nas wszystkich,zacznijmy od siebie!W domu, na ulicy zobaczmy w bliźnim Jezusa;łatwiej będzie nam wybaczyć,podąć rękę na zgodę!On umarł dla nas wszystkich,jesteśmy jego dziecmi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.