Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemia Święta wymarzonym miejscem dla każdego pielgrzyma

Krystyna Urbańczyk
Krystyna Urbańczyk
Zapraszam do odwiedzenia najciekawszych miejsc Ziemi Świętej.

Izrael - ojczyzna Żydów położony jest na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Graniczy z Libanem, Syrią, Egiptem i Jordanią. Ma klimat śródziemnomorski, lato suche i gorące, zimy zaś łagodne i wilgotne. W lutym (bo w tym miesiącu odwiedziliśmy właśnie ten kraj) temperatury dochodziły do 24 st.C. Na drzewach rosły cytryny i pomarańcze, figi i banany, a na polach rolnicy zrywali czerwone dojrzałe truskawki.

Każdy chrześcijanin marzy, by choć raz w życiu odwiedzić Ziemię Świętą, ziemię nazwaną tak przez proroka Zachariasza. Znaczenie to znosi granice, przekracza pojęcia polityczne i geograficzne. To właśnie tu, na tej Ziemi Jezus Chrystus miał swą misję do spełnienia. W Nazarecie i w Betlejem rozpoczął życie ziemskie, w Jordanie spotkał Samarytankę, w Kanie były początki jego działalności zaś Jerozolima była miejscem Śmierci i Zmartwychwstania, a na Górze Oliwnej wstąpił do nieba. Obszar Ziemi Świętej jest bogaty w pozostałości i ruiny dawnych miast i pomników, jest głównym celem pielgrzymek. W lutym wraz z dziesięcioosobową grupą stanęliśmy na Ziemi Świętej. Tylko trzy i pół godziny trwał lot z Warszawy do Tel Awiwu. Na wysokości 10 tys.metrów i z prędkością 890 km/godz. pokonaliśmy tę odległość Boeningiem 337-300.

O trzeciej nad ranem wylądowaliśmy w Tel Awiwie. Temperatura wynosiła 10 st.C (dla porównania Warszawę żegnaliśmy w 5 st.mrozie). Zamieszkaliśmy w czterogwiazdkowym hotelu z pięknym widokiem na Jerozolimę.

Jerozolima posiada szczególne znaczenie w historii. Mówi się, że „Bóg ozdobił świat dziesięcioma miarami piękna, dziewięć przypadło Jerozolimie, a jedna część należy do reszty świata. Kto nie widział Jerozolimy w jej chwale ten nie widział wspaniałego miasta”.

Miasto Święte, Miasto Pokoju czy Złota Jerozolima była przedmiotem największej liczby konfliktów w świecie. Mury Starego Miasta posiadają osiem bram: Damasceńską, Nową, Jafską, Syjońską, Gnojną, Złotą, Heroda i Lwów. Stare Miasto dzieli się na dzielnicę chrześcijańską, muzułmańską, ormiańską i żydowską. Dzielnica żydowska posiada nowoczesne domy mieszkalne, nowe synagogi. Wszystko to jest bardzo gustownie wykonane, podwórka są brukowane i ozdobione piękną zielenią i różnokolorowymi krzewami od czerwonego, fioletowego, żółtego do różowego. Zachodnią część muru stanowi Ściana Płaczu – cel pielgrzymów z całego świata. Jej nazwa wywodzi się stąd, że w czasie długotrwałego wygnania narodu żydowskiego z miasta Żydzi mogli powracać tu tylko raz w roku , by opłakiwać zburzenie świątyni. Ściana stała się symbolem odzyskania miasta i zjednoczenia państwa żydowskiego kiedy w czerwcu 1967 r. dotarli tu pierwsi żołnierze izraelscy. Było to niezapomniane wydarzenie w historii narodu żydowskiego.

To właśnie tutaj Żydzi gromadzą się na modlitwę. Potężne bloki kamienne muru z czasów Heroda spoczywają jedno na drugim bez żadnej zaprawy. Frekwencja jest tu zawsze wysoka, o każdej godzinie można spotkać modlących się pielgrzymów i wkładających intencje modlitewne w pęknięcia i szczeliny muru. Centrum Jerozolimy stanowi Wzgórze Świątynne uważane za najświętsze miejsce na świecie. Odwiedzający Jerozolimę widzą wielki bazar i handel uliczny w Starym Mieście. Tu można targować się bez końca. Mnóstwo owoców, warzyw i słodyczy. Sklepy oferują starocie, porcelanę, wyroby jubilerskie, skórzane i przepiękne hafty. Prawie w każdym sklepie można kupić menorę (siedmioramienny świecznik żydowski o ramionach wygiętych kształtem zbliżonym do gałęzi ustawionych w jednej płaszczyźnie, bogato zdobiony używany w synagogach).

Na wschód od Jerozolimy znajduje się Góra Oliwna, to na niej rosły gaje oliwne, właśnie tu Jezus zatrzymywał się na noc i tu też został pojmany. A teraz proponuję przenieść się do Jerozolimy zachodniej – centrum życia turystów. Olbrzymie domy towarowe, małe sklepiki, agencje podróży, pełno kawiarni i restauracji. Muzyka, kolorowe światła i dużo dobrej zabawy.

Izrael otrzymuje dużą pomoc finansową od Stanów Zjednoczonych i społeczności żydowskiej prawie z całego świata. Rolnictwo jest tu bardzo dobrze rozwinięte. Na wsiach powstały tzw. kibuce i moszawie – są to zespołowe i współpracujące ze sobą gospodarstwa rolne. Ich hasłem przewodnim było „aby zakwitła pustynia” i dużo nie brakuje. Uprawia się tu rośliny cytrusowe, winorośl, oliwki, warzywa i hoduje bydło mleczne.

Ziemia Święta to nie tylko pozostałości sprzed setek lat to również cuda natury. Takim cudem jest Morze Martwe, najniżej położone na Ziemi i najbardziej zasolone. Jedna czwarta jego pojemności to substancje rozpuszczone: sól kuchenna, chlorek magnezu, związki potasu, wapnia i jodki. Wyporność wody jest tak duża, że nie można w niej utonąć. W morzu nie ma żadnej rybki, żadnych roślin, za to wzdłuż brzegów wyrastają solne kolumny wznoszące się nad wodą niczym góry lodowe. Dla człowieka atmosfera jest sprzyjająca, powietrze bogate w tlen przynosi ulgę w schorzeniach oddechowych a woda ma leczniczy wpływ na zmiany skórne.
Błoto ma ponoć działanie odmładzające, eksperymentujące panie smarują się nim od stóp do głowy. Tradycja głosi, że na dnie jeziora spoczywają pozostałości Sodomy i Gomory, biblijnych miast zniszczonych przez ogień, co stanowiło karę dla ich bezbożnych mieszkańców. Księga Rodzaju zawiera historię jednego z krewnych Abrahama, któremu wraz z rodziną pozwolono uniknąć zagłady pod warunkiem że nie będą oglądać się za siebie. Żona Lota nie mogła się oprzeć pokusie zerknięcia przez ramię i została zamieniona w słup soli. Stoi tak do dziś pośród licznych solnych kolumn.

Osoby wybierające swą podróż do Ziemi Świętej często korzystają z izraelskich lub polskich linii lotniczych. W 1909 r. żydowscy imigranci przybyli do Jaffy zakupili skrawek pustyni i zaczęli go zagospodarowywać. To nowe osiedle – obecna stolica została nazwana „Wiosennym Wzgórzem”. Tutaj Żydzi z całymi rodzinami przenosili się, tutaj skupione były inicjatywy gospodarcze, kulturalne i polityczne narodu żydowskiego a w 1948 r.właśnie tutaj ogłoszono niepodległość. Obecna stolica to duże miasto z gęsto zabudowanymi wieżowcami. Nad miastem góruje Wieżowiec Szalom, z którego tarasu widokowego podziwiać można stolicę z otaczającymi go przedmieściami. Stolica ta zadziwia swym bogatym życiem kulturalnym i światowym. Wieczorem wypełnione są kluby i kawiarnie a na ulice wychodzą tłumy spacerowiczów. Osobom interesującym się dziejami narodu żydowskiego proponuję złożyć wizytę w Muzeum Żydów w Diasporze, zaś melomanów zachęcam do wysłuchania koncertu ponoć najlepszej w świecie Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej.

Tym reportażem chciałam zachęcić innych do odwiedzenia Ziemi o niepowtarzalnym ludzkim klimacie a do pań odwiedzających często gabinety odnowy biologicznej ,apeluję, skorzystajcie z darów natury. Jedźcie nad Morze Martwe. Zdrowie, uroda i młodość powrócą po błotnych kąpielach i naturalnych inhalacjach tlenowych.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto