Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5159 miejsce

„Ziemia z Nieba” w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku przekształcił się w ekspozycję wystawową na wolnym powietrzu. Mieszkańcy i turyści mogą podziwiać wystawę ponad stu zdjęć Ziemi widzianej z lotu ptaka.

Wystawa "Ziemia z Nieba" / Fot. Anna CieślukOd 7 sierpnia do 18 października oglądać można w Białymstoku wystawę „Ziemia z nieba. Portrety planety u progu XXI wieku”. To jedno z największych przedsięwzięć w dziejach fotografii. Jego autor Yann Arthus-Bertrand przez 15 lat przebył setki tysięcy kilometrów, aby sfotografować z pokładu helikoptera najpiękniejsze zakątki globu. Owocem tej pracy jest ekspozycja 123 wielkoformatowych zdjęć. Teraz to ona wędruje po różnych kontynentach. Paryż, Tokio, Moskwa, Sydney, Montreal. Łącznie 120 metropolii i ponad 100 milionów widzów.
W Polsce ekspozycja ta odwiedziła pięć miast: Warszawę, Kraków, Poznań, Zabrze i Łódź, skupiając zainteresowanie ponad pół miliona odwiedzających. Białystok zamyka tę edycję "wędrującej" wystawy.

Bele bawełny, Thonakaha, Korhogo, Wybrzeże Kości Słoniowej / Fot. Anna CieślukNiezwykłe zdjęcia ukazują nową wizję naszej planety. Ziemia bowiem, jak twierdzi autor, jest dziełem sztuki, a fotograf powinien dokumentować jej unikalne piękno. Obok takiej wystawy nie można przejść obojętnie. Zobaczyć można m.in. rdzawe bukowe lasy w Argentynie, mieniące się w słońcu gejzery w amerykańskim Yellowstone, dryfujące majestatycznie góry lodowe u Wybrzeża Adeli, czy opuszczone po awarii reaktora jądrowego miasta w pobliżu Czarnobyla - to tylko niektóre fotografie zapierające dech w piersiach. Do zdjęć dołączono również opracowane przez autora naukowe komentarze w trzech językach: polskim, francuskim i angielskim.

- Dopiero teraz poczułam się jakbym rzeczywiście była częścią wszechświata - komentuje jedna ze zwiedzających wystawę. Rzeczywiście wystawa ze swym przekazem trafia prosto do ludzkich serc. Wywołuje emocje i skłania do refleksji nad naszym stosunkiem do Ziemi, pokazując ją z nowej, nieznanej dotąd perspektywy. Nasza planeta jest bowiem zarówno piękna jak i krucha, naturalna jak i będąca dziełem człowieka.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Sylvie Derdacki, prezes Agencji Artystycznej „Światowid”. Patronat nad wystawą objęło UNESCO i prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski.

Francja- plaża nudystów / Fot. Anna CieślukTkaniny bawełniane suszące się na słońcu. Indie / Fot. Anna CieślukKarawany dromaderów. Niger / Fot. Anna Cieśluk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Gratuluję świetnego tekstu. Jednak da się stworzyć porządny artykuł z wystawy, nie tylko podpisy pod zdjęciami metodą kopiuj wklej jak tu: link :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tego trzeba dodać również Mapę Świata, na której zaznaczone zostały miejsca, gdzie Yann
Arthus-Bertrand wykonywał poszczególne fotografie, a która jest niezłą zabawą dla maluchów. Na bosaka biegają sobie od Afryki do Azji :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka lat temu wystawę tę widziałam w Warszawie, wówczas zdjęcia mnie zachwyciły. Cieszę sie, że będę mogła jeszcze raz ją obejrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ok. 4 lata temu ta wystawa odwiedziła Zabrze. Warto oprócz zdjęć, zobaczyć także film autora ;) 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.08.2009 17:47

Warto zobaczyć tę wystawę! Siedem lat temu widziałam ją w Krakowie i nareszcie doczekałam się jej w Białymstoku. Zachwyca, zapewniam! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.08.2009 17:31

Ciekawie napisany tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj będę musiał się przejść :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.