Facebook Google+ Twitter

Ziemia zatrzęsła się w okolicach Jarocina

6 stycznia br. około godziny 16.37, mieszkańcy Jarocina, Żerkowa, Kalisza i Środy Wielkopolskiej odczuli silne wstrząsy.

Co kryje nasza ziemia? / Fot.  Justyna BartkowiakLudzie w panice wybiegali z domów. Wszyscy byli przerażeni i zastanawiali się, co się stało. W obawie o życie dzwonili na posterunek straży pożarnej - donosi kontakt24.pl.

Mieszkańcy gmina Jarocin o wstrząsach:

-Mieczysława B.
Oglądaliśmy telewizję w pewnym momencie usłyszeliśmy huk-spojrzeliśmy na siebie pomyśleliśmy, że nastąpił wybuch pieca od centralnego ogrzewania. Po sprawdzeniu piwnicy było wszystko w porządku, piec stał na swoim miejscu. Po chwili słyszalne były odgłosy z głębi ziemi.

-Edyta K.

Siedzieliśmy przy herbacie głośny huk. Wszyscy myśleli, że woda się zagotowała. Nagle stół ,krzesła, fotele, szklanki w kredensie poruszały się. Nigdy nie pomyśleliśmy o trzęsieniu ziemi. Nikt z nas tego się nie spodziewał. U sąsiadów Aldony P.też były huki słyszalne i przedmioty znajdujące się w domu przemieszczały się.

-Kazimiera P.
To było dla nas wielkie przeżycie. Nikt z mieszkańców nie pamięta takich wstrząsów.

Według strony internetowej Centrum Sejsmologicznego "Euro-Mediterranean", epicentrum wstrząsów znajdowało się w okolicach Żerkowa, około 50 km na północny-wschód od Kalisza i 15 km na północ od Jarocina. Wstrząs odnotowano na głębokości 8 km. Miał on siłę 4 stopni w skali Mercallego.
To samo zjawisko o podobnej sile odnotowano w Polsce - według Centrum Sejsmologicznego "Euro-Mediterranean" - 30 listopada 2011 w okolicach Polkowic.

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co się stało. "To dość tajemnicze zjawisko" - mówi geolog prof. Jerzy Żaba Wstrząsy w tym rejonie Polski są bardzo zagadkowe. To może być związane z aktywnością takiego uskoku Dolska, który przebiega skosem przez Polskę, mniej więcej równoleżnikowo. Ten uskok jest przedłużeniem Gór Świętokrzyskich w kierunku zachodnim - powiedział PAP prof. Żaba z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

J. Wnuk
  • J. Wnuk
  • 25.02.2012 23:14

Pani Justyno, w wielu sytuacjach lepiej pozostawać anonimem, wiem że to brzydko się ukruwać.
Tak łatwiej wam dokuczyć....

Komentarz został ukrytyrozwiń

???? Z pewnością tak było. Przyczyną był Chochlik "techniczny"- jak pan określił w odp. Panu Mateuszowi. Dlaczego pan się ukrywa. Proszę wstawić zdjęcie ????.
Pozdrawiam wszystkich oczywiście dziękuję za komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
????
  • ????
  • 09.01.2012 23:52

Panie wydawco - komentarz wstawiłem zaraz po ukazaniu się artykułu Pani Justyny , były wtedy dwa komentarze mój był trzeci , potem Pani Justyna zaktualizowała swój artykuł , dodała wywiady z ludźmi a mój komentarz zniknął , no to jak mogłem to odebrać . Teraz już nie będę powtarzał , chce tylko podkreślić ,że jestem stałym czytaczem wiadomości i lubię się czasami odnieść do niektórych artykułów , nie ma we mnie złości ani agresji , poczułem się jednak zignorowany . Mam nadzieje ,że to tylko jakiś techniczny chochlik spłatał mi figla .Z uszanowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny "???", nikt nie usunął Twojego komentarza. Wszystkie wypowiedzi, które zostały dodane w tym temacie są w niezmienionej formie, w takiej samej liczbie. Proszę, dodaj jeszcze raz swój komentarz, jeśli uważasz go za istotny:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
????
  • ????
  • 09.01.2012 11:26

Do HENRYK CZECHOWSKI- kto to są postronne osoby , czy czytał Pan usunięty komentarz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielu by przydało aby nimi takie potrząsnęły wstrząsy. Wspaniała relacja. Niestety dość często postronne osoby umieją często tylko zbędnie komentować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
????
  • ????
  • 08.01.2012 10:03

Pani Justyno , czy ja obraziłem Panią moim komentarzem, ze go Pani usunęła, czy rzeczowa dyskusja tutaj budzi niepokój , czy tylko Towarzystwo Wzajemnej Adoracji ma prawo głosu. Czy na moje życzenie pobiegnie Pani i sprawdzi jakie faktycznie powstały szkody, czy tylko na życzenie niektórych ?Uważałem to forum za bardzo obiektywne , no cóż nawet w moim wieku można się pomylić .Dużo tych ???? postawiłem , ale taki mój charakter , że jestem ciekawski. Z uszanowaniem , mam nadzieję ,że Pani przeczyta ten wpis zanim znów usunie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz rację przekleństwa, złorzeczenia, moobbing to się zbiera aż...pewnego niespodziewanego dnia............??????????
"Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią "[Łk23,34a].

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To było dla nas wielkie przeżycie. Nikt z mieszkańców nie pamięta takich wstrząsów." Wszystko co nas otacza i co nas czeka, jest wielką niewiadomą. Stwórca uchyla rąbka tajemnic. Ale, czy posiadana dotychczas znajomość zjawisk występujących, zachodzących we wszechświecie jest na tyle głęboka i dostateczna, abyśmy wszystko sobie mogli wytłumaczyć, określić przyczynę i przebieg wydarzenia? Skąd biorą się huragany? Z wystąpienia różnicy temperatur, z wystąpienia różnicy ciśnień - odpowiemy zapewne. A skąd biorą się te "różnice"? Itd. Póki co....???? A gdzie się podziewa energia wywodząca się z ludzkiego organizmu - te klątwy, te złorzeczenia, te "Niech Cię szlak trafi, Oby Cię piekło pochłonęło, żebyś zdychał w męczarniach, niech Cię wszyscy diabli wezmą", itp, itd? Czy coś wiemy o ich oddziaływaniu, skuteczności o czy pozostawiają po sobie ślady - a może się przeobrażają w inną energię? - Ale to już, tylko moje pląsy umysłowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko! ok skończyłam rozmowę z ludżmi których to trzęsienie zaskoczyło. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.