Facebook Google+ Twitter

Ziemiańskie święta i zabawy - album na karnawał

Niezwykły album ilustrujący polską tożsamość i umiłowanie do licznych uroczystości, rocznic i hucznych jubileuszów!

okładka / Fot. http://ksiegarnia.pwn.plZiemiańskie święta i zabawy, to ciekawa opowieść po niedawnych czasach ziemiaństwa i arystokracji, gdzie ważne daty oraz święta kościelne stawały się okazją do hucznego świętowania. Podtytuł albumu: tradycje karnawałowe, ślubne, dożynkowe i inne, wskazuje że mamy do czynienia z kompleksową analizą i swoistym przewodnikiem po różnorakich okolicznościach. Dawały sposobność święta, uroczystości i zwyczaje doroczne oraz Inne święta i uroczystości rodzinne.

W pierwszej części autor zajmuje się "wędrówką po świętach" o znaczeniu uniwersalnym i powszechnym, których rytm wyznaczały daty kalendarza bądź też uroczystości z roku liturgicznego. Opisane tu zostały w dużej mierze święta religijne takie jak: Zielone Świątki, Boże Ciało, tzw. Święto Matki Boskiej Zielnej i dożynki, czy Świętego Huberta. Oprócz nich znalazły się również uroczystości znane doskonale współczesnym, takie jak: sylwester i nowy rok, karnawał, prima aprilis, czy andrzejki.

W drugiej części książki, autor położył nacisk głównie na okoliczności o charakterze prywatnym i bardziej indywidualnym. I nie chodzi tu o nieznane nam obecnie uroczystości. Zarówno wydarzenia o charakterze sakralnym (chrzest, pierwsza komunia, bierzmowanie), jak również imieniny, urodziny, śluby, czy wesela zostały zaprezentowane jako sposobności do uroczystego ich kontemplowania. I choć opisywane rytuały dotyczą w zasadzie ziemiańskiego świętowania, to wiele z nich jest nadal aktualnych i w dalszym ciągu procedowanych przy tego rodzaju wydarzeniach.

Ciekawym aspektem zaprezentowanej podróży po obrzędach ziemiańskich jest faktograficzna prezentacja znamienitych rodów oraz konkretnych osób z którymi związane były poszczególne uroczystości i wydarzenia. Opisanie zwyczajów charakterystycznych dla rodów: Badenich, Bocheńskich, Branickich, Bourbonów, Czartoryskich, Czetwertyńskich, Dzieduszyckich, Habsburgów, Krasińskich, Lubomirskich, Potockich, Radziwiłłów, Sapiehów, Tyszkiewiczów, czy Zamoyskich, to ciekawa podróż do niedawnego a jednocześnie tak nieznanego świata przełomu XIX i XX wieku. Dzięki autorowi dowiadujemy się jakie zwyczaje i obrzędy towarzyszyły obchodzeniu urodzin i imienin pośród mieszkańców różnych regionów dawnej Polski (od Galicji po odległe rubieże obecnej Ukrainy). Nierzadko możemy się także przekonać, iż ówczesne tradycje ziemiaństwa są nadal żywe w naszych domach. Bo choć od opisywanych uroczystości upłynęły dekady, to jednak wiele zwyczajów i tradycji nadal pozostało.

Niektóre tematy poruszone przez autora z pewnością poszerzą horyzonty czytelnika. Liczne nawiązania do ówczesnej etykiety, pozwoliły zilustrować, co uchodziło za taktowne, a co wręcz godziło w godne kontemplowanie uroczystości zarówno świeckich, jak i kościelnych. Poza tym wiele z norm savoir-vivre obowiązujących przed stuleciem jest nadal w dobrym tonie, a zatem może zostać zastosowanych przez każdego w codziennym życiu.

"O ziemiańskim świętowaniu" Tomasza Pruszaka to jednak nie tylko suche podanie faktów z życia ziemiaństwa. To również niesamowity album, w którym zilustrowane zostały poszczególne uroczystości. Zachwycające zdjęcia, znakomity papier, twarda oprawa, czytelna czcionka, to wprawdzie detale, które w tym wypadku oddają w ręce czytelnika swoisty unikat. Atutem publikacji Tomasza Pruszaka jest załączona do książki bibliografia stanowiąca wykaz źródeł na których bazował autor oraz szczegółowy indeks nazwisk, dzięki któremu w łatwy sposób możliwe jest powrócenie do konkretnego wydarzenia i bohatera. Również bogate przypisy (których kilkaset znalazło się na końcu książki) pozwala na precyzyjne umiejscowienie opisywanych wydarzeń.

"O ziemiańskim świętowaniu. Tradycje świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy", to pozycja nie tylko dla miłośników historii, czy kulturoznawstwa, to przede wszystkim podróż do poprzedniej epoki, sprzed ponad 100 lat. Która choć odchodzi w zapomnienie, to jednak nadal wydaje się być ważnym etapem w historii i kulturze naszego narodu.

Tomasz Adam Pruszak - doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki i kustosz. Jest autorem wielu książek i artykułów na temat polskiego malarstwa oraz z zakresu kultury i obyczajów polskiego ziemiaństwa i arystokracji XIX i 1. połowy XX wieku.

O ziemiańskim świętowaniu. Tradycje świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy - Tomasz Adam Pruszak
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 392

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z pewnością dobre kompendium wiedzy nie tylko dla młodego pokolenia, przypominające o świętach i obrzędach popadających w obecnych czasach w zapomnienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.