Facebook Google+ Twitter

Ziemkiewicz: Antysemici won z prawicy

Rafał Ziemkiewicz zabiera jasne stanowisko w sprawie antysemityzmu i tym samym odpowiada na zarzuty, że na prawicy jest przyzwolenie dla faszystów oraz antysemitów: "Antysemityzm jest zwykłą podłością oraz głupotą"- pisze publicysta

Od kilku lat polska endecja, kojarzy się negatywne. Dmowski zamiast przypominać odzyskanie niepodległości, jest uznawany za ojca polskiego antysemityzmu. Niewątpliwie są to skutki wytężonej pracy "salonu", w obrzydzaniu polskiej prawicy, ale nie tylko. Różne skrajne ruchy na prawicy, których istnienia nie da się podważyć uwiarygadniają tylko tezy środowiska "Gazety Wyborczej", tym samym odciągając uwagę od dokonań ludzi związanych z Romanem Dmowskim. Pisze o tym Rafał Ziemkiewicz: "Jeśli nie przemawia do kogoś argument, że antysemityzm, jak każda inna rasowa nienawiść, jest podłością, niech przynajmniej zrozumie, że jest głupotą. A co jak co, ale głupota jest endeckiej tradycji najgłębiej obca i nie może być przez współczesnych narodowców w żaden sposób akceptowana".

A potem przedstawia swoją ocenę ruchu narodowego: "Nacjonalizm polski był ideą i programem „uobywatelnienia” i „spolityzowania mas” − zbudowania nowego społeczeństwa siłami i energią emancypującego się plebsu. Był odrzuceniem polskości szlacheckich dworków na rzecz polskości wydobywających się z analfabetyzmu i egoizmu chłopów, robotników i drobnomieszczan. Był projektem oddolnego zorganizowania społeczeństwa i stworzenia w nim nowoczesnej klasy średniej".

Ziemkiewicz przypomina, że antysemityzm nie był tylko grzechem "narodowców", ale był powszechnym zjawiskiem. Jego przyczynami były: monopolizacja wielu dziedzin polskiej gospodarki, i zdobycie uprzywilejowywanej pozycji w polskim państwie. Zdaniem publicysty naturalna reakcją narodu polskiego było wypowiedzenie "cywilizacyjnej oraz ekonomicznej" wojny Żydom, ale myli się ten, kto uważa, że przodowali w niej tylko kompani Dmowskiego: "tylko kompletny ignorant może myśleć, że antyżydowskie emocje nie ożywiały lewicowców czy ludowców"- przypomina Ziemkiewicz.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Ziemkiewicz


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

konio
  • konio
  • 04.12.2011 21:10

Niechaj każdy sprząta swoje podwórko.Również pan Ziemkiewicz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rk
  • rk
  • 04.12.2011 13:29

Nigdy nie było i nie będzie ,przyzwolenia na antysemityzm, czy rasizm, to lewica ukuła sobie hasło że w prawicy coś takiego istnieje. Lewica i lewactwo nie przebiera w słowach ,wszystko po to by kompromitować prawicę i patriotów .To cały czas podła walka w stylu Lewackim !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.