Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17053 miejsce

Ziemkiewicz krytykuje PiS za etatyzm

Rafał Ziemkiewicz w swoim najnowszym felietonie skrytykował PiS za pomysł narodowego programu zatrudnienia, który w jego ocenie jest etatystyczny.

Rafał Ziemkiewicz skrytykował PiS za jego etatystyczne podejście do państwa(chodzi dokładnie o narodowy program inwestycyjny). Według niego tą drogą PiS nie dokona skoku cywilizacyjnego, który zapowiedział: "Ale w awans cywilizacyjny osiągnięty siłami państwa, obsadzonego nie w roli gwaranta uczciwych zasad gry, ale gracza, i to najsilniejszego, biorącego na siebie funkcję nadinwestora - nie wierzę, i ta niewiara opiera się na licznych historycznych i współczesnych przykładach."- pisze Ziemkiewicz w swoim najnowszym felietonie.

A co Ziemkiewiczowi chodzi? O to, że według filozofii PiS to państwa powinno być ośrodkiem modernizacji, a nie przedsiębiorcy. Zdaniem Ziemkiewicz powinno być odwrotnie: "Dla Jarosława Kaczyńskiego i jego ludzi deklarowanym wzorcem jest przedwojenna sanacja i Piłsudski. Wyraża się to nie tylko w niezdrowej fascynacji przypisywaną Marszałkowi maksymą "bić k... i złodziei!", ale także w przekonaniu, że to państwo, nie przedsiębiorcy, powinno stanowić główny motor modernizacji. Nie liczmy na to, że wystarczy dla przedsiębiorczości stworzyć warunki jak w Hong-Kongu czy na Tajwanie, a polski Ford, Gates i przygarść Buffetów objawią się sam. Rząd musi znaleźć nowego Kwiatkowskiego, który wybuduje Gdynię, COP i co tam jeszcze do wybudowania będzie."- pisze.

W takim państwie ogromną pozycję posiadają urzędnicy i jest to według Ziemkiewicza błąd. Jego zdaniem powinno się ograniczać ich pozycję: "A przede wszystkim - do urzędów trafiają od lat masowo kolesie, którzy są za głupi, żeby zarobić w inny sposób, i rodzina musi im coś załatwić przez znajomości; tak się kiedyś niedorobione potomstwo oddawało do terminu u szewca czy kowala.No i tymi kadrami chce PiS uzdrawiać, inwestować, budować? Powie ktoś, że je wymieni. Na kogo? Wybory samorządowe fałszowano w terenie jak chciano, bo PiS nie miał dość działaczy by w każdej komisji dać bodaj jednego "męża zaufania". Skąd weźmie fachowych, uczciwych urzędników w każdym powiecie? Dobierze się z "nawróconych"? Gratuluję."- czytamy.

Autor jednak podkreślił, że wierzy, iż PiS odbuduje w Polsce narodowego ducha i wiąże z tym swoje nadzieje.Cały tekst tutajWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.