Facebook Google+ Twitter

Zima atakuje także porty

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-10 10:16

Zasypane drogi i trakcje kolejowe, awarie sieci energetycznych. Zima atakuje nie tylko ląd. Jej siłę wiadać także w portach.

Kra na Odrze / Fot. fot.I.MalinowskaNa Bałtyku i zalewie mamy sztorm. Według prognoz, w porywach wiatr ma osiągnąć 11 w skali Beauforta. Silny wiatr północno-wschodni uniemożliwił dziś wyjście z portu promu „Pomerania” kursującego do Kopenhagi.

Atak zimy spowodował nie tylko kłopoty na drogach, także kłopoty z kursowaniem statków. Według informacji ze służby dyżurnej VTS Szczecin, statki z redy puszczane są wahadłowo w konwojach. Jako pierwszy płynie do portu ten, który ma klasę lodową (znak wzmocnień lodowych w kadłubie - przyp. autora). Klasa lodowa dopuszcza płyniecie statku za lodołamaczem. Konwoje liczą od 2 do 3 statków.

Wiatr wywołuje tzw. cofkę, woda z morza jest wtłaczana do zalewu i dolnych biegów rzek. Wywołuje to lokalne podtopienia i zalania. Stan alarmowy na Odrze w rejonie Krajnika został przekroczony, a spiętrzone kry i zatory dopełniły reszty. Cofka na Odrze spowodowała zalanie drogi między Krajnikiem Dolnym a Zatoniem, a na rzece następuje spiętrzenie kry lodowej.

Wczoraj próbowano przełamać zator, walkę z krą prowadziły dwa polskie lodołamacze „Dzik” i „Odyniec”. Nie dały rady. Dziś rano ponownie podjęto próbę skruszenia zatoru, który ma 7 km długości. Jeżeli jednak przez kolejne 3 dni utrzyma się prognozowana temperatura około -5 C na Odrze zaczną tworzyć się kolejne zatory.

Na wyjście do akcji lodołamania w tym roku gotowych jest 7 lodołamaczy polskich i 6 niemieckich. Te pierwsze ruszyły już na rzekę pod koniec grudnia, kiedy skutecznie rozbiły zator lodowy koło Widuchowej. Na podstawie międzynarodowej umowy jednostki z obu krajów mają współdziałać przy odladzaniu granicznej rzeki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.01.2010 20:04

Temat naprawdę ważny i ciekawy:) Proponuje zamieścić galerię zdjęć - portu w okowach lodu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.