Facebook Google+ Twitter

Zima będzie wietrzna. Możliwe są huragany o sile "Cyryla" z 2007 roku

Kto pamięta niszczycielską siłę huraganu "Cyryl", który przeszedł nad Europą pomiędzy 16 a 19 stycznia 2007 roku, ten wie że jest się czego bać.

Skutki Huraganu "Cyryl". Powalone słupy wysokiego napięcia / Wikimedia - repozytorium wolnych zasobów / Fot. Olaf2Jak podaje serwis twojapogoda.pl w prognozie okresowej, zima tego roku ma być nadzwyczaj łagodna, ale jednocześnie niesłychanie wietrzna. Gwałtowne różnice ciśnień mają powodować powstawanie silnych prądów powietrznych. Niewykluczone są huragany podobne do tego, który miał miejsce w styczniu 2007 roku.

Przypomnieć w tym miejscu warto, że prędkość wiatru przekraczała w niektórych regionach 200 km/h, zostało uszkodzonych wiele gospodarstw domowych, leśne drzewa łamały się jak zapałki, były podtopienia i uszkodzenia trakcji energetycznych wysokiego napięcia. Niszczycielską siłę huraganu szczególnie dotkliwie odczuli wówczas leśnicy z wrocławskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Tylko w jednym z tamtejszych nadleśnictw (Nadleśnictwo Śnieżka), szacowana masa wiatrołomów wynosiła około 40 tys. m sześc. drewna.

W ciągu nocy wiatr przekraczał miejscami 150 km/h. Rekordowa prędkość wiatru została wówczas odnotowana na Śnieżce, gdzie huragan wiał silniej niż możliwe wskazania wiatromierza (250 km/h).

Szalejący wówczas huragan spowodował straty w Europie szacowane na kwotę ok. 8 mln euro. Spowodował również śmierć 40 ludzi oraz był sprawcą setek okaleczeń. Ofiary śmiertelne były również w Polsce.

Spodziewana w tym sezonie jedna z najcieplejszych zim w ostatnich dziesięcioleciach i silne prądy powietrzne, będą też skutkiem potężnych sztormów na Bałtyku. Równie groźne jak silne prądy powietrzne są nagłe zmiany ciśnienia, oraz jego spadek do wartości rzędu 970 hPa, a nawet mniejszych. Mogą to odczuć dotkliwie osoby z niewydolnością krążenia lub chorobami serca.

Jeżeli prognozy się sprawdzą, to warto już teraz pomyśleć o sprawdzeniu ewentualnych usterek w pokryciach dachowych i ich opierzeniu oraz właściwym zabezpieczeniu domów i budynków gospodarczych.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie brzmi to optymistycznie. Muszę uważać, by mnie wiatr nie porwał. A może ktoś wie, czy można się ubezpieczyć od skutków wywołanych przez huragan?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.