Facebook Google+ Twitter

Zima. Dziwne zjawisko?

Dramatyczne relacje opatulonych w czapki i szale reporterów sugerują, że oto nadciągnął kataklizm. A to tylko znana od prawieków zwykła polska zima.

W ciągu ostatnich kilku dni zima pokazała swoje prawdziwe oblicze. Przypomnę, że zima to jedna z czterech pór roku i jak sama nazwa wskazuje, ta najzimniejsza. Kalendarzowa trwa trzy miesiące. W czasie zimy może być śnieg i mróz. To normalne dla naszej szerokości geograficznej. Istniejące pomiary dotyczące polskich zim, przekonują że przeciętna, typowa polska zima miała temperatury poniżej minus 10 stopni i kilkudziesięciocentymetrowe opady śniegu w miesiącu. Oczywiście, skrajne wartości były dużo bardziej imponujące, ale jeden podstawowy wniosek się nasuwa: obecnie nie dzieje się nic nienormalnego.

Zimowy atak medialny


Tymczasem, media rzuciły się na zimę bez opamiętania. Każda stacja telewizyjna w swoich programach informacyjnych przedstawia relacje z pola bitwy. Zmarznięci reporterzy rano, w południe i wieczorem podają mrożące krew w żyłach dane o minusowej temperaturze, padającym śniegu i problemach na drogach. Mówią prawdę, ale jak to się potocznie mówi : prawda ma różne oblicza. Według mojego odczucia, w relacjach zostały zachwiane proporcje miedzy normalnością, a nadzwyczajnością sytuacji. Jedna ze stacji telewizyjnych zagalopowała się nawet do tego stopnia, że porównała obecny początek stycznia do słynnej zimy stulecia z przełomu 1978/1979 roku.

A zima, jak to zima. Według tradycyjnych, już prawie zapomnianych standardów sypnęła śniegiem, doprawiła mrozem i powiała zamiecią. Ludzie pamiętający takie zimy z przeszłości, zahartowani mieszkańcy północo-wschodniej Polski, wzruszyli tylko ramionami: Zima? Ot, zima, zima po prostu. Drogi zasypane? Ano, zasypane. Mróz ? Jak to mróz.

Starsze pokolenie wie z autopsji, jak wygląda prawdziwa polska zima. Przez ostatnie lata mogło jednak tylko je wspominać i opowiadać o nich dzieciom i wnukom. Często opowiadania przyjmowano z niedowierzaniem lub komentowano, że to już nie wróci. Młode pokolenie uwierzyło naukowcom, że nadciąga globalne ocieplenie i mrozów ani śniegu już nie będzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.03.2009 02:25

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.03.2009 02:25

"+" za zdrowy rozsądek którego w koło coraz mniej niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń

brrr jak zimno... ja jednak lubię lato, słonko i ciepło.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Czy sa opony zimowe dla rowerów?" - nie wiem, moim rowerkiem jeżdżę przez okrągły rok, ma solidne opony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.01.2009 23:02

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

rowerek w zimie? Czemu nie.To normalny srodek lokomocji. W moim rejonie uzywany na okragło i to bynajmniej nie dla rekreacji. Czy sa opony zimowe dla rowerów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja rowerkiem pomykam, daje rady i bardzo mi się pdoba zima (+).

Komentarz został ukrytyrozwiń

to, że media ekscytują się byle czym, też stało się normą, dziś mogą to być zbyt rózowe gacie Dody a z bralu tematu upał albo mróz.
Mnie dziwi, że autora to dziwi. Tak jest od lat, że zima zaskakuje drogowców, że nagle upał i och, można dostać udaru, więc dlaczego, że jak zima to och, można zamarznąć.
No ale rozumiem, każdy temat na tekst w sumie dobry.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.01.2009 19:12

(+) Lubie "normalność"... Normalność zimy i autorów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie; głos rozsądku!

Oczywiście zimę stulecia pamiętam, a zwłaszcza bal poza Gdańskiem, na którym z powodu braku prądu, zasilane energią el. instrumenty muzyczne odmówiły posłuszeństwa, kuchnia serwowała posiłki na zimno, nocleg w pokojach o temperaturze poniżej zera, a następnie długi i z przygodami powrót do domu.
Nieliczne środki lokomocji z pozamarzanymi drzwiami, oknami, i wreszcie unieruchomione z braku dopływu paliwa.
Super zabawa, do dziś wspominamy. To była zima. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.