Facebook Google+ Twitter

Zima, PKP, WOŚP i Gazoport

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-12 22:29

Filiżanka gorącej kawy i ciepły kaloryfer to jest coś, co lubimy zimą najbardziej i tylko jakoś w natłoku tych "dramatycznych" doniesień o opóźnieniach w kursowaniu pociągów mało kto zauważa wydarzenia, które mogą być dla nas w skutkach o wiele bardziej dotkliwe i bardziej "mroźne".

Stawa "Młyny" przy wejściu do portu od strony morza. / Fot. I.MalinowskaMowa o Gazociągu Północnym budowanym przez Niemcy i Rosję z pominięciem Polski, będzie on przebiegał z miejscowości Babajewo w rosyjskim obwodzie wołogodzkim do brzegu Morza Bałtyckiego w Wyborgu, a następnie dnem Morza Bałtyckiego do Lubmina koło Greifswaldu w Niemczech. Całkowita długość gazociągu ma wynieść 1220 km, w tym 1189 km wyniesie odcinek podmorski.

Jedynie odcinki krańcowe, przebiegać będą przez wody terytorialne Rosji i Niemiec a przeważająca część tego gazociągu przebiegać będzie przez strefy ekonomiczne Szwecji, Finlandii i Danii. Dania jako pierwsza wydała zgodę na wejście w jej strefę ekonomiczną, następnie Szwecja i Finlandia.

Ta olbrzymia inwestycja, której koszt obliczono na ponad 7 mld dolarów ma ruszyć w kwietniu tego roku. A już w połowie października ubiegłego roku na składach, nie mając jeszcze zezwoleń na budowę Północnego strumienia, zgromadzono jedną trzecią rur gotowych do ułożenia pierwszej nitki gazociągu. Skąd ten pośpiech?

W grudniu ubiegłego roku Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu wydał zezwolenie na położenie gazociągu Nord Stream na dnie Bałtyku w niemieckiej strefie ekonomicznej. Także w miejscu, gdzie rura ma przeciąć drogę morską do naszych portów. Rosjanie i Niemcy nie przestraszyli się protestujących samorządowców i nie zrezygnowali z budowy gazociągu.

Co więcej, polskie lamenty nie przekonały również Skandynawów. W zamian szwedzkie firmy dostały intratne kontrakty, Duńczycy - tańszy gaz, a Finowie - odroczenie wprowadzenia ceł wywozowych na rosyjskie drewno, na którym fińskie papiernie opierają produkcję. Nagle też okazało się, że tak bardzo wrażliwi na ekologię Szwedzi przymknęli oko na zagrożenia środowiskowe, którymi Nord Stream nie zaprząta sobie głowy.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.01.2010 12:15

Twoje przewidywania o transporcie gazu mogą sie niestety sprawdzić .Dziś przeczytałam takie zdanie " Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu: Niektóre duże statki mogą mieć kłopoty z przepłynięciem nad Gazociągiem Północnym
Zaznaczcie na mapie i niech martwi się kapitan"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2010 22:02

Zimą jak zamarznie zawsze można w ramach zawodów bojerowych zorganizować przewóz baryłek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2010 21:41

Od razu spadnie wskaźnik bezrobocia, gdyż wielu drobnych przewoźników trzeba będzie zatrudnić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.01.2010 21:17

Porty pozamarzały, Bałtyk pod mrożony to i tutaj cisza nastała, widocznie budowa rurociągu nie zagraża naszym portom. Ostatecznie mamy jeszcze w odwodzie pontony i kajaki, będzie można niczym mrówki do portu towary na nich z super tankowców przewozić....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2010 08:00

Doceniam znaczenie ekologii w świecie,jednak jak wszędzie powinny być zachowane proporcje, należy jednak rozważyć priorytety - co jest ważniejsze z szerszego punktu widzenia ,czy budowa gazoportu o żywotnym dla polskiej gospodarki znaczeniu czy też kilkanaście krzewów i rachitycznych drzew rosnących na terenie planowanej inwestycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 10:21

Tadeusz także porusza ten temat na W-24 - link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 10:19

Więcej na ten temat - http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4508434.html oraz tu -
http://www.tvn24.pl/0,1635566,0,1,nord-stream-ma-prawie-wszystkie-kwity,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 09:53

Ekolodzy są potrzebni, ale mądrzy, a nie pieniacze szukający medialnego poklasku, itd. Za blokowanie rozpoczętej inwestycji obciążył bym ich kosztami przestoju i temat zamknięty! Nie są żadnymi decydentami żeby narażali nas na tak kolosalne straty. Przykałdem niech bedzie obwoadnica Augustowska. Jak każdy bedzie robił co mu sie tylko przywidzi, to muszę przyznac rację i powiedzieć, że WIDZĘ CIEMNOŚĆ.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 09:43

Jeżeli mowa o ciemności, to nawet w mroku ludzie potrafią się odnaleźć - o ile sami tego chcą. Proponuję linki do tego artykułu pozamieszczać na różnych stronach ( sam tak czynię ) ze swoimi art. i w końcu dociera tam gdzie trzeba. Ludzie dowiadują się o zaistniałym fakcie i zaczynają padać pytania, co dalej z tym "fantem" . Już nie jednemu politykowi przysłowiowej "krwi upuściłem" stawiając pytanie - oczekując rzeczowej i konkretnej odpowiedzi. Kilkakrotnie udało się przeforsować sprawy, które wydawały się niemożliwymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.01.2010 09:36

Czas płynie a polscy decydenci nie mogą dojść do porozumienia , kto ma budować Terminal gazowy i kiedy ma sie rozpcocząć , Terminy rozstrzygnięcia przetargu są przesuwane, do tego doszła ekspertyza ekologów którzy zezwalają na wycięcie tylko 15 sosen z wydm . Czas działa na naszą niekorzyść ...ale mamy czas !!!!!!!!!!!!Nord Stream ma już zmagazynowane materiały budowlane , my myślimy nad tym które sosny wyciąć.