Facebook Google+ Twitter

Zima to piękna pora roku

Artykuł o czym należy pamiętać przed zimą aby nasz samochód nie sprawił nam przykrej niespodzianki podczas mroźnego poranka.

Jak wiadomo zima jest bardzo piękną porą roku jednak dla samochodów oraz ich właścicieli
ciężką.
Postaram się przedstawić na co zwrócić uwagę aby bezpiecznie podróżować podczas tej pory roku.
W raz z przyjściem pierwszych mrozów dadzą nam się we znaki wszystkie zaniedbania, które podczas cieplejszych miesięcy nie są tak dokuczliwe. Głównym elementem, który jest wrażliwy na mróz to akumulator.
Warto sprawdzić przed nadejściem mrozów stan klem jeśli są zaśniedziałe to czyścimy je papierem ściernym. Przed nadejściem mrozów bierzemy akumulator do domu i ładujemy najlepiej przez całą noc
lub dłużej zależy jaka jest pojemność baterii.

Stan przewodów wysokiego napięcia oraz świec zapłonowych w samochodach z silnikiem benzynowym.
Jeśli były dawno nie wymieniane warto to przed zimą uczynić.

Świece żarowe- silnik diesla. Ich stan jest bardzo ważny dla sprawnego uruchamiania auta z silnikiem wysokoprężnym.
Jeśli nie możemy ich sami wymontować warto podjechać do warsztatu aby mechanik ocenił ich stan. Często zdarza się bowiem, że już jedna niesprawna świeca bardzo utrudnia rozruch.

Uszczelki drzwi i bagażnika-warto zabezpieczyć silikonem w sprayu lub wazeliną techniczną. Dzięki temu zabiegowi
nie przymarzną nam one na mrozie.

Zamki drzwi- polecałbym zakup odmrażacza do zamków i przed mrozami wpuścić go kilka kropel. Jeśli tego nie uczynimy istnieje prawdopodobieństwo, że zamki zamarzną uniemożliwiając dostanie się do auta.

Opony-
opony najlepiej zmienić tak w okolicach października na zimowe. Później często trzeba stać w kolejkach. Opony zimowe ułatwiają znacznie jeżdżenie w zimie. Możecie mi wierzyć
lub nie ale 2 zimy przejeździłem na oponach letnich; I wiem co to oznacza- pod górę ruszyć się nie da, ze śniegu wyjechać też problem. Jednym słowem gehenna. A jeśli już jesteśmy przy temacie opon to warto pamiętać, aby przy zakupie sprawdzić grubość bieżnika. Wartość graniczna wg. przepisów to 1.6mm. Moim zdaniem nie warto kupować opon, które mają poniżej 4.5-5mm. Warto zwrócić uwagę na DOT- data produkcji opony. Jak wiadomo guma z czasem parcieje więc nawet jeśli bieżnik jest dość głęboki lecz opona ma koło 10 lat to odradzałbym ich zakup.

Zimowy płyn do spryskiwacza- tutaj też warto zainteresować się tym wcześniej. Z nadejściem pierwszego śniegu często cena płynów rośnie o 50-70%. A jeśli mamy letni płyn i nam zamarznie to mamy problem; Szczególnie jeśli nie mamy garażu i samochód stoi pod chmurką.

Apeluje też podczas tej pięknej pory roku do zmniejszenia prędkości, gdyż hamowanie na lodzie lub na śniegu znacznie się wydłuża; Ale nie przesadzajmy też jak niektórzy kierowcy, którzy jak zobaczą pierwsze płatki śniegu to jadą 20km/h….
Pozdrawiam więc serdecznie i życzę udanych podróży niezależnie od warunków na drodze i żebyście zawsze docierali bezpiecznie do celu.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: zima samochód


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.