Facebook Google+ Twitter

Zima w pełni: Sparaliżowana kolej, trudne warunki na drogach i brak prądu w wielu regionach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-10 18:38

Synoptycy ostrzegają, że taka sytuacja jeszcze dziś potrwa. Najgorzej wygląda sytuacja w województwach północnych. Na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim będą zawieje i zamiecie śnieżne. Do wieczora spadnie tam do 15 centymetrów śniegu. W cierpliwość muszą się uzbroić osoby podróżujące koleją. Pociągi są opóźnione od kilku minut do kilku godzin.

Wiatr w porywach osiągnie prędkość do 80 kilometrów na godzinę i do 90. nad samym morzem. Na Pomorzu lokalnie możliwy marznący deszcz powodujący gołoledź. Porywy osłabną dopiero dzisiejszej nocy.

Nieco słabszy będzie wiatr na Warmii i Mazurach, Mazowszu oraz Podlasiu - tam w porywach osiągnie 50 kilometrów na godzinę. Intensywny śnieg też w Kujawsko-Pomorskiem, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Na Śląsku, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie możemy się spodziewać marznącego deszczu lub mżawki, a także śniegu.

PKP: Zima sparaliżowała kolej

Niektóre pociągi regionalne na Mazowszu są opóźnione. W Mrozach koło Siedlec pociąg śmiertelnie potrącił człowieka i ruch odbywa się wahadłowo.

Gorzej wygląda ruch pociągów w Małopolsce. Pociągi jadące do i z Krakowa mają nawet 5 godzin opóźnienia. Powodem utrudnień w ruchu jest oblodzona sieć trakcyjna między Kozłowem a Stacją Tunel. Na Dworcu Głównym w Krakowie panuje kompletny chaos, podróżni, czekający na opóźnione pociągi, skarżą się na dezinformację i dezorganizację na kolei.

Od rana z Krakowa do Warszawy wyjechały tylko 3 pociągi. Ze stolicy do Krakowa dotarł tylko jeden skład. Większość pociągów utknęła w rejonie Kozłowa. Grzegorz Szkaradek, dyrektor PKP InterCity w Krakowie, mówi, że zator jest rozładowywany za pomocą lokomotyw spalinowych. Na stacji Niedźwiedź spadła sieć trakcyjna, co całkowicie zablokowało ruch. Z Warszawy do Krakowa pociągi muszą jechać przez Zawiercie. Dyrektor PKP InterCity przyznał, że pasażerowie pociągów, które utknęły na trasie, są zdenerwowani. Konduktorzy roznoszą im gorące napoje.

Ułatwieniem dla klientów ma być wspólny bilet dla PKP InterCity i InterRegio. Przewoźnicy porozumieli się i teraz podróżni będą mogli wsiąść do pierwszego pociągu jadącego w ich kierunku, bez względu na wcześniej wybranego przewoźnika. Od kilku minut do wielu godzin - z takimi opóźnieniami muszą się dziś liczyć pasażerowie PKP.

Problemy ma także kolej na Śląsku i Opolszczyźnie. Z powodu oblodzenia sieci są przerwy w ruchu między Zawierciem i Dąbrową Górniczą na trasie Katowice-Warszawa. Na jednotorowej linii Opole-Częstochowa nocny pociąg z Jeleniej Góry uszkodził zaś sieć trakcyjną.

Kolejarzom daje się we znaki nie tylko mróz, ale i śnieg. Obfite opady utrudniły ruch pociągów na północy - głównie na mniej uczęszczanych liniach. PKP musi odśnieżać między innymi trasy Hel-Władysławowo i Świnoujście-Kamień Pomorski.

Niepokojąca sytuacja na polskich rzekach

Trudna sytuacja pogodowa przekłada się również na sytuację na polskich rzekach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Odrze w Zachodniopomorskim i na Zalewie Szczecińskim.

Na Odrze wystąpi zjawisko cofki. Na Zalewie Szczecińskim lokalnie może zostać przekroczony stan ostrzegawczy. Na tym zbiorniku przewidziany jest silny, sztormowy wiatr. Ta sytuacja może spowodować utrudnienia w żegludze i pracy portów. Sztorm może też podmyć brzegi, szczególnie klifowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.