Facebook Google+ Twitter

Zima w Szczecinie. Kto uprzątnie góry śniegu?

Sytuacja wydaje się opanowana, choć na razie nie ma informacji o nadchodzącej odwilży. Problemem są zwały śniegu zalegające na chodnikach. Czy uprzątną je dłużnicy?

Nawisy śnieżne na dachu / Fot. Elżbieta SadowskaNawisy śnieżne / Fot. Elżbieta SadowskaW prognozach długoterminowych nie widać jeszcze odwilży i wyższych temperatur. Na dodatek na niedzielę zapowiadają opady śniegu. Biały puch z ulic I i II kolejności odśnieżania prawie zniknął. Gorzej jest z usuwaniem hałd śniegu z osiedlowych dróg i poboczy (także z miejskich płatnych parkingów) oraz z chodników w całym mieście.

Nawisy śniegowe na dachach pomału topnieją, zamieniając się w lodowe sople. Jeśli wiszą w miejscach nieuczęszczanych przez pieszych, problemu właściwie nie ma. Gorzej jest w Śródmieściu, gdzie domy stoją bezpośrednio przy ulicy, a chodniki poprowadzone są pod oknami. W takich miejscach sople stanowią zagrożenie dla ludzi.

W Szczecinie przygotowano specjalny program "Odpracuj dług". W jego ramach osoby mające zaległości w opłatach za mieszkania komunalne mogłyby je odpracować np. odśnieżając miasto. Jednak program ma być uruchomiony dopiero w kwietniu, ze względu na procedury obowiązujące w Powiatowym Urzędzie Pracy.


Nawisy śnieżne i lodowe / Fot. Elżbieta SadowskaNawisy lodowe / Fot. Elżbieta SadowskaA pracownicy interwencyjni, do usuwania hałd śniegu i lodowych sopli potrzebni byliby już od zaraz. Niestety z doświadczeń z poprzednich latach wynika, że niewiele osób chce skorzystać z możliwości odpracowania długu. Także zarządcy nie palą się do organizacji tego typu prac, bo muszą zapewnić narzędzia, sformalizować świadczone usługi i zapewnić ubezpieczenie.

I tak, wydający się najlepszym wyjściem, pomysł na zatrudnienie do prac komunalnych dłużników, napotyka na wiele proceduralnych i ludzkich problemów, a miasto jest zawalone hałdami, zwałami śniegu, które nie bardzo wiadomo kto ma usuwać (pługi przerzucają śnieg na pobocza i chodniki) a tu dochodzą jeszcze zagrożenia związane ze zwisającymi soplami lodu.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Byłem w Szczecinie w środę. Potwierdzam. jest śniegu sporo. Dodam, że jakoś zimniej w tym mieści niż np w Nowogardzie. Śnieg chyba jeszcze poleży, bo wywożenie jest kosztowne... Dzieciaki przynajmniej wiedzą, że właśnie taka jest zima. Tzn. różni się od innych pór roku link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobnie jest w innych miastach, znając życie to we wszystkich. Hałdy śniegu na chodnikach, uszczuplone ulice, śnieg na dachu.
% za ważny temat:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.