Facebook Google+ Twitter

"Zima wasza, wiosna nasza" - związkowcy zapowiadają protesty

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", zapowiada radykalne działania przeciw pomysłom rządu Donalda Tuska. Związkowcy złożą wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego. Wiosną premier Tusk może spodziewać się demonstracji, blokad dróg i strajków.

 / Fot. Beemwej/wikimedia/CC-BY-3.0Największy sprzeciw związkowców budzi sprawa podwyższenia wieku emerytalnego. NSZZ "Solidarność" zamierza złożyć wniosek o przeprowadzenie w tej sprawie referendum. Zgodnie z konstytucją referendum może zarządzić Sejm na wniosek co najmniej 500 tys. obywateli.
Związek wraz z innymi organizacjami od miesiąca intensywnie zbierają podpisy. Jak informuje polskieradio.pl mają ich już 700 tys., ale nie zamierzają na tym poprzestać.

"Solidarność" ma zresztą wielu zwolenników w sprawie wieku emerytalnego. Przeciwko jego podwyższaniu protestuje m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Zorganizował on konferencję: "Czy chciałbyś, aby opiekowała się Tobą 67-letnia pielęgniarka w 24. godzinie pracy". Szefowa związku pielęgniarek Ewa Borchulska stwierdziła na łamach rp.pl, że propozycja rządu świadczy o "totalnym braku świadomości realiów pracy pielęgniarek".

Wniosek w sprawie referendum popiera OPZZ, do protestu dołączy też zapewne SLD. Dużo zastrzeżeń do podwyższenia wieku emerytalnego ma PSL, który ma własne pomysły, a negocjacje PO z koalicjantem w tej sprawie ciągle trwają. Zapowiedź możliwości późniejszego otrzymania emerytury spowodowała niepokoje w służbach mundurowych, a do pracy w nich zgłaszają się tłumy chętnych, by zdążyć przed zmianami.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 25.01.2012 11:15

obalić zawszonego tuska ,ten wuj jawnie działa na szkodę Polski,won mendo do Izraela.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Frajerka
 • Frajerka
 • 25.01.2012 00:27

Za zniszczone zarobki w funkcjonujących do dziś zakładach, ZUS dopisuje minimalną pensje. A emerytury od 2014 mają być wg uzbieranych składek. To daje koło 700 zł emerytury kobiecie po 38 latach pracy, która wychowała troje podatników ale na wychowanie brała urlopy. Żądam zwrotu moich składek na moje konto, zwrotu wyciągniętych pieniędzy z ZUS i niech WSZYSCY PŁACĄ składki, to nie będzie potrzeby stosować głupie, okradające naród reformy. Niech obce markety płacą podatki do kasy ZUS, nasze emerytury będą większe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Elżbieta Szychlińska

Nie jestem ekonomistą i nie wiem jakie rozwiązania zastosuje Jarosław Kaczyński po przejęciu władzy od Tuska w wyniku rychłego upadku jego rządu . Wierze w mądrość decyzji Jarosława Kaczyńskiego który uczyni wszystko aby Polska gospodarka rozwijała się w podobnym tępię jak w okresie rządów PIS.

Komentarz został ukrytyrozwiń
CCC
 • CCC
 • 23.01.2012 20:53

CO TY PIERDZIELISZ skrzat Dzisiaj 19:18.
masz 0: 4
przynosisz wstyd rodzinie podobnie jak Jan Kowalski Dzisiaj 19:51 i
Elżbieta Szychlińska Dzisiaj 20:43

Komentarz został ukrytyrozwiń
CCC
 • CCC
 • 23.01.2012 20:47

skrzat Dzisiaj 19:21

miałem. 5 sztuk. pożyczyli rosjanie.
WIEM, ŻE 4 WYKORZYSTALI.
CZEKAM NA ZWROT PIĄTEJ

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta Szychlińska
 • Elżbieta Szychlińska
 • 23.01.2012 20:43

Panie@ Konopka a co w pierwszej kolejności zrobi Kaczyński w sprawach gospodarczych jak ewentualnie przejmie władzę .Na co pan liczy ? Jak powstrzyma globalny kryzys ? Ile da podwyżki emerytom ? Ile wybuduje mieszkań ? O ile obniży podatki ? Do ilu podniesie najniższą pensje ? Na ilu kierunkach będą studiować za darmo . Czy żłobki i przedszkola będą darmowe ? Czy zniesie czynsz i media dla najuboższych ? I KTO ZA TO WSZYSTKO I Z CZEGO ZAPŁACI. Napisz proszę !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy po ostatnich hańbiących wydarzeniach dla obecnej władzy przecierają ze zdumienia oczy i zastanawiają się jak to możliwe ze dali się tak w dziecinny sposób oszukać Tuskowi. Jestem pewny że notowania Tuska polecą w dół będzie to pierwsza jaskółka zwiastująca zbliżającą się " naszą wiosnę". Kto wie ile takich umów kryje szafa Tuska i Komorowskiego możliwe że któregoś pięknego dnia okaże się że Polska jest już sprzedana. Dlatego dla dobra przyszłych pokoleń powinniśmy wraz z ciepłym wietrzykiem wiosennym wyjść na ulice i odesłać w wieczny niebyt Tuska i całe puste PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
 • Jan Kowalski
 • 23.01.2012 19:51

Panie Konopka "karmi" się pan złudzeniami. A swoją drogą ciekawe jak pan walczył z komuną. ? Czy nie byłoż to przypadkiem taka sama "walka" jaką prowadził pana wódz-"zbawiciel"- prezes!? A odnośnie meritum wypowiedź pan 'e' zasługuje na całkowitą aprobatę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 skrzat
 • skrzat
 • 23.01.2012 19:21

@ CCC , a masz może puszkę z helem albo mgłą ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 skrzat
 • skrzat
 • 23.01.2012 19:18

@ Panie Konopka a tak normalnie nie można przejąć władzy tylko siłą - hi hi Kaczyńskiemu wierzą już tylko takie berety jak pan, i nie wiele kumacie o co chodzi . To co powie Rydzyk i Kaczyński to wasz świat . Świat iluzji i psychologicznej przemocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.