Facebook Google+ Twitter

Zima z okna piaskarki

- Ludzie myślą, że jak są pługi śnieżne, to zaraz uprzątną całe miasto. Trzeba jechać wolniej, bo jak solidnie popada, to nawet najlepiej przygotowane miasto nie daje rady uprzątnąć wszystkiego.

 / Fot. Grzegorz Jakubowski/PAPTermometr za oknem pokazuje 15 stopni poniżej zera, zaczyna padać śnieg. Dzwonię do Mariusza, który pracuje jako kierowca w firmie zajmującej się m.in. odśnieżaniem bydgoskich ulic. Mam szczęście - dopiero co wyjechał z bazy, wsiądę po drodze jak będzie jechał w swój rejon.

Czekam w umówionym miejscu. Podjeżdża. Cały zziębnięty wsiadam do Mana, w którym jest przyjemnie ciepło. Na środku deski rozdzielczej znajduje się pulpit do sterowania pługiem i piaskarką. We wnęce zamocowany jest radiotelefon z którego głośnika co chwilę dobiegają komunikaty od innych odśnieżarek. Ruszamy w miasto.

Jedziemy z podniesionym pługiem. – Opuszcza się go, tylko wtedy kiedy ma co zgarniać. Teraz na jezdni jest tylko mała warstwa śniegu, pług i tak by tego nie zgarnął - wyjaśnia Mariusz. Rzeczywiście - śnieg, który spadł szybko topnieje lub zamienia się w charakterystyczne błoto. – To dzięki sypaniu soli, która sprawia, że związany z nią śnieg nie zamarza nawet przy minus 10 stopniach. Są środki, które wytrzymują temperaturę poniżej 20, jednak rzadko je sypiemy – dodaje. Na dzisiejszą noc synoptycy zapowiadają właśnie dwadzieścia stopni mrozu, dlatego piaskarka rozsypuje mieszankę żwiru, która sprawdza się najlepiej w takich temperaturach.

Nawet jadąc do rejonu poruszamy się ściśle określoną trasą, ustaloną tak, aby wyjeżdżające w trasy piaskarki nie jechały tą samą drogą, a dzięki temu mogły "posypać" większą część miasta.

Jesteśmy w rejonie. Widać, że długo nie było tu żadnej piaskarki. Mariusz opuszcza pług i zaczynamy odśnieżanie.

- Z reguły odśnieżając nie jeździ się szybciej niż 40 km na godzinę. Zwłaszcza jeżeli śnieg jest wyjątkowo zbity i mokry – opowiada kierowca. Rzeczywiście, pomimo niewielkiej prędkości co chwilę czuć szarpnięcia, to pług zgarnia bardziej zwarty śnieg lub zahacza o nierówności w jezdni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ciekawe :-) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za świetny pomysł! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram Ewę, ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa relacja. Stawiam 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.