Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13670 miejsce

Zima, zimno, futro...

W tym roku zima znów zaskoczyła kierowców i nie tylko ich. Pierwsze opady śniegu w tym roku to idealny moment, aby wyciągnąć ze swojej szafy miękkie i przyjemne w dotyku futro. Jednak przytulając się do niego nosisz na rękach krew.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Vulpes_vulpes_laying_in_snow.jpg&filetimestamp=20040911181655 / Fot. Shiretoko-Shari Tourist AssociationJeśli kupiliście lub trzymaliście w rękach naturalne futro, zastanawialiście się, jaka jest jego realna cena? Ile tak na prawdę istot musi cierpieć dla jednego płaszcza, czapki lub szalika? Tej wartości nie podasz w złotówkach, euro czy dolarach. Nie wyceni tego najlepszy notariusz czy rzeczoznawca. W takim razie kto? Może nie tyle kto, tylko co. Odpowiedź jest prosta... Ludzka wrażliwość, o ile taka w naszych czasach istnieje. Ilu z was pomyślało w tej chwili, że istnieje? Pewnie gros osób. Jestem też o tym przekonany, że ludzie w Polsce nie są obojętni na nieszczęście. Wiadomo, nie wszyscy. Większość tych skupionych na własnym ego tłumaczy się "po to, to jest" lub w ogóle unika odpowiedzi. Może po części nie są uświadomieni ile cierpienia i bólu znajduje się w każdym kawałku futra które noszą?

Dlatego Fundacja Viva! wychodzi takim ludziom naprzeciw. Nie ma zamiaru nikogo oblewać farbą czy wyzywać od morderców. Żyjemy w XXI wieku i takie rzeczy, jak futro czy załatwianie spraw siłą to cechy ludzi pierwotnych, które powinny odejść do lamusa. Powinny... Właśnie dlatego, 25 listopada w Katowicach na ulicy Stawowej, przy fontannie "Żaba", miał miejsce rozpowszechniony na całą Polskę "Dzień bez futra" który ma na celu uświadomienie ludzi co wiąże się z kupnem tego wątpliwego luksusu.

Przechodząc koło "Żaby" w Katowicach, zastanowić można się było przez chwilę nad tym, jak żyją inne istoty na tej planecie. My wcale nie mamy źle. Nie żyjemy w klatce pełnej odchodów bez chociażby dostępu do świeżej wody. Nie musimy bać się tak jak one, o jutro. Zatrzymaj się na chwilę, posłuchaj i okaż trochę empatii istotom które same nie zawołają samodzielnie o pomoc...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Danuta
  • Danuta
  • 28.11.2010 18:29

Nie wiem jakie straty w przyrodzie powoduje produkcja sztucznych futer czy w ogóle sztucznych tkanin ( takich jak np. polar), nie sądzę jednak, żeby aż tak wielkie, jak to Pan przedstawia. Nie zgodzę się jednak z twierdzeniem, że polowanie na zwierzęta lub hodowla tylko po to, aby sie ubrać jest mniejszym złem. A przeciwnie - uważam, że jest to bardzo niehumanitarne, wręcz okrutne. Poza tym są jeszcze takie tkaniny jak: bawełna czy wełna, naturalne, ciepłe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sęk w tym, Pani Danuto, że sztuczne futerko jest ekologiczne jedynie w pięknych hasełkach zielonych oszołomów, bo koszt wytworzenia sztucznego sierściucha jest znacznie wyższy, niźli koszt wyhodowania żywego futrzaka.
Mam na myśli oczywiście koszty ekologiczne, bo o takich mowa, prawda?

Niech się Pani zastanowi z czego składa się sztuczne tworzywo ("futro"), ile węgla trzeba spalić, by wygenerować energię potrzebną do uruchomienia wszystkich zakładów chemicznych produkujących komponenty sztucznego "futra", czyli tworzywa polimerowego niewystępującego w przyrodzie.

Do tego niech Pani dorzuci ścieki z tychże fabryk, oraz niewyobrażalnie długi czas rozkładu w porównaniu z materią organiczną.

To tak w sms-owym skrócie.

Reasumując: w wyniku produkowania "sztucznych futer" zginie kilka... (naście... set?) gatunków zwierząt, tylko dlatego, że nawiedzeni ekolodzy chcą sobie poprawić humorki udając ochronę przyrody przy pomocy larum nad losem zwierząt hodowanych (w zdecydowanej większości) specjalnie w celach użytkowych dla ludzi.

No i jak w tym wszystkim wyglądają "zieloni"?

Ano tak, że zielono, to oni jedynie w zrytych ideologicznie baniakach mają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 27.11.2010 20:28

Czy ekologiczne futro to te sztuczne czy naturalne? Jeśli sztuczne to Pan wie, Panie Jerzy jakie to jest, jeśli naturalne futro jest eokologiczne w takim razie proponuję te nieekologiczne, czyli sztuczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co proponujesz do noszenia zamiast ekologicznego futra?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.