Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11553 miejsce

Zimbabwe. 1 dolar amerykański - 35 biliardów dolarów lokalnych!

Bank centralny Zimbabwe pozbywa się starej waluty według kursu: 1 USD za 35 000 000 000 000 000 starych dolarów tego południowowafrykańskiego kraju. Lokalny pieniądz od dawna był ekonomiczną fikcją, wyparł go amerykański dolar.

Banknot Zimbabwe o nominale 100 bilionów dolarów (awers). By Mo Cuishle (Own work) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons / Fot. Mo CuishleW przyszłym tygodniu Zimbabwe rozpocznie wymianę biliardów lokalnych dolarów na garść amerykańskich "zielonych" o czym poinformował bank centralny afrykańskiego państwa. Rząd prezydenta Roberta Mugabe praktycznie odszedł już od obrotu bezwartościowym krajowym pieniądzem.

Południowoafrykański kraj zaczął posługiwać się walutą obcą, jak dolar amerykański i rand RPA w 2009 roku. Było to efektem morderczej hiperinflacji, która zniszczyła dolara Zimbabwe. Poziom inflacji w 2008 roku sięgał blisko 500 miliardów proc. (!)

W szczytowym momencie kryzysu gospodarczego w 2008 roku, obywatele Zimbabwe musieli nosić na zakupy dodatkowe pęczniejące od banknotów plastikowe torby (tzw. reklamówki), za które można było kupić podstawowe produkty żywnościowe, jak chleb i mleko. Podwyżki cen miały miejsce co najmniej dwa razy dziennie.

Od poniedziałku klienci, którzy posiadali konta rozliczane w dolarach Zimbabwe przed marcem 2009r., będą mogli wymieniać swoje środki na dolary amerykańskie, oznajmił John Mangudya z zarządu Reserve Bank of Zimbabwe (RBZ).

Proces zakończy ostatecznie emisję miejscowej waluty. Mieszkańcy Zimbabwe mają czas do września, aby pozbyć się starych banknotów, które niektórzy sprzedają jako pamiątki dla turystów i zapewne wychodzą na tym z większym zyskiem.

Najwyższy - i ostatni - nominał wydrukowany przez RBZ w 2008 roku to 100 bilionów dolarów Zimbabwe. Nie wystarczał nawet na opłacenie tygodniowych przejazdów autobusem do pracy.

Banknot Zimbabwe o nominale 100 bilionów dolarów (rewers). By Reserve Bank of Zimbabwe [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. Reserve Bank of ZimbabwePosiadacze rachunków bankowych z saldem do 175 biliardów dolarów Zimbabwe, mogą liczyć na wypłatę 5 dolarów amerykańskich. Osoby z rachunkiem powyżej 175 biliardów dolarów, będą rozliczały się po kursie 1 dolar amerykański za 35 biliardów dolarów Zimbabwe. W gorszej sytuacji są ciułacze, którzy zachomikowali swoje oszczędności "w skarpecie". RBZ oznajmił tym klientom, że będą mogli wymienić stare dolary Zimbabwe w dowolnym banku, ale dostaną 1 USD za każde 250 bilionów wycofywanej waluty. Oznacza to, że posiadacz banknotu 100.000.000.000.000 dolarów Zimbabwe dostanie 40 centów USA (!). RBZ przeznaczył 20 mln USD na wymianę oszczędności obywateli Zimbabwe.

źródło: Telegraph

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.