Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1920 miejsce

Zimno także leczy

Jak Polska długa i szeroka narzekamy ostatnio na mrozy, bo przynoszą nam dużo różnorodnych zmartwień. Pamiętać jednak należy, że zimno może mieć dobroczynny wpływ na człowieka. Przykładem niech będzie krioterapia ogólnoustrojowa.

Lubuskie Centrum Rehabilitacji Leczniczej. Drzwi do kriokomory szczelnie zamknięte / Fot. Jola PaczkowskaKrioterapia ogólnoustrojowa to skuteczna metoda terapeutyczna polegająca na 2-3 minutowym pobycie w specjalnej komorze, w temperaturze od -110°C do -160°C. Wejście do takiej kriokomory, w której panuje przeraźliwe zimno, jest szokiem dla organizmu. Ale też mobilizacją wszystkich jego sił do walki z chorobą.

Kriokomora składa się z dwu pomieszczeń. Pierwsze to przedsionek adaptacyjny, w którym panuje temp.-50°C do -70°C , przebywa się tu ok. 40 sek. Jest bardzo zimno, ale za chwilę będzie jeszcze zimniej. Kiedy wejdzie się do komory właściwej, oddzielonej drzwiami wahadłowymi, gdzie następuje właściwe schładzanie trwające 2-3 min. Tu pacjenci ledwie siebie widzą, bo wewnątrz komory jest mgła. Wydychane przez nich powietrze ulega przemianie w tzw. pył lodowy, który powoli opada na dno kriokomory.

Zabieg jest bezbolesny i bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Przed wejściem do komory należy wytrzeć się dokładnie ręcznikiem w celu usunięcia potu. Do komory wchodzi jednocześnie kilka osób. Pacjenci widoczni są przez specjalnie ocieplaną szybę. Jeśli ktoś źle się poczuje, może zawiadomić obsługujący komorę personel i swobodnie wyjść. Po opuszczeniu komory pierwszym odczuciem jest gorąco. Nic dziwnego, skoro znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym temperatura jest znacząco wyższa. Po zabiegu w kriokomorze przechodzi się na zlecone przez lekarza ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne.

Z przedsionka, do którego za chwilę wejdzie kolejna grupa, bucha białe mleko / Fot. Jola PaczkowskaDo zabiegów obowiązuje odpowiedni strój
Ważne jest, by duże obszary skóry były odsłonięte. Mężczyźni są więc w bawełnianych spodenkach gimnastycznych, a kobiety w strojach kąpielowych jedno lub dwuczęściowych. Poza tym pacjenci w trakcie terapii ubrani są w podkolanówki wełniane, bawełniane lub getry, rękawiczki bawełniane lub wełniane. Na nogach mają drewniaki, a na głowie opaskę bawełnianą lub wełnianą czapkę. Układ oddechowy chroniony jest maseczką na nos i usta.

Postępowanie wewnątrz komory i po zabiegu
Wewnątrz komory podczas zabiegu należy wdychać nosem i wydychać dwukrotnie dłużej ustami, przemieszczać się drobnymi krokami dookoła komory. Nie wolno klaskać w dłonie, pocierać czy poklepywać powierzchnię ciała, dotykać wymiennika ciepła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Nie tylko krioterapia leczy. Leczy także życie w niższej temperaturze. Kto ma w domu grubo powyżej 20 stopni C, ten często choruje. Ubierać się z umiarem, też jest bardziej zdrowo. Lepiej jest troszkę marznąć, niż przegrzewać się. Sen w temperaturze 16-18 stopni - to jest komfort itd. Nie każdy oczywiście... ble, ble,,,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, nie ma co żartować. Proszę poczytać w sieci. Cytat z artykułu ZIMNO LECZY!:
"Krioterapia cieszy się ogromną skutecznością. Zaledwie 1 - 3% pacjentów nie zgłasza poprawy swoich dolegliwości"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry temat na obecną pogodę ,przypomina mi to jak dawniej wciskano ludziom szkodliwość masła gdy go w sklepach brakowało.jak teraz ktoś będzie się żalił na zimne grzejniki to można mu powiedzieć zimno leczy nie narzekaj będziesz zdrowszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znoszę zimnej wody.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.01.2010 17:44

Jedno tylko powiem, że opisywana przez Jolę krioterapia ogólnoustrojowa - wyleczyła mnie na dobre! Z czego? Odpowiem krótko - z chodzenia po cienkim lodzie! Lód się załamał, ja wpadłem do lodowatej wody i teraz już wiem, że nigdy po uginającym się lodzie nie będę chodził:) Pomogła zimna kąpiel:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący temat.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Olu, wśród przeciwwskazań wymienia się też nietolerancję zimna. Widziałam małą dziewczynkę, jak wychodziła przed czasem. Ale poznałam też dziewczynę, która w pracy (na praktyce) doznała uszkodzenia kręgosłupa. Przeszła kilka operacji. Na rehabilitację przyjeżdżała systematycznie, początkowo na wózku, a po zabiegach, między innymi w kriokomorze, stanęła na nogi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym temacie jestem całkowicie bezradny. Dobrze się dowiedzieć od innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja dziś byłem na dworze i czuję się świetnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.