Facebook Google+ Twitter

"Zimny" patriotyzm z loży emigranta z cool "Sobieskim" w tle

Na 11 listopada zaprosiłam moich sąsiadów i najbliższych znajomych, dla których ten dzień jest zwykłą niedzielą, jak każda inna, a Polska jest tylko krajem mojego pochodzenia.

 / Fot. .Obecnie żyjemy w epoce migracji ekonomicznych, w czasach, które dzięki nowym formom komunikacji zamieniły świat w małą wieś. Trzecie tysiąclecie zmieniło Europę w kontynent bez granic państwowych. Nie będę dokonywać analizy patriotyzmu emigranta, bo i po co, to indywidualna osobista sprawa każdego z osobna. Dzisiejsza emigracja ma zupełnie inne podłoże, inny wydźwięk i charakter niż te wszystkie poprzednie.

Wycinanka polska / Fot. wycinanka ręcznie zrobiona przez ZosięPatriotyzm, w obecnej sytuacji geopolitycznej nabrał zupełnie innych znaczeń i rozmiarów niż miał kiedyś, dlatego każdy go nosi w sercu, nie ukrywa lecz nie zawsze demonstruje, gdyż nie jest to w dzisiejszych czasach konieczne, bo europejski emigrant nie traci ani ojczyzny ani narodowości. Uczucie przynależności pozostaje, bo jest to świadoma przynależność do własnych korzeni i języka. A zatem patriotyzm definiuję jako zbiór zachowań emigranta wobec kraju ojców, dlatego kwalifikuję jako etykę. Etyka umożliwia nam naszą egzystencję społeczną w świecie gdzie wszyscy razem jesteśmy od siebie zależni i tylko jako część całości, wzajemnie się akceptując, żyjemy bez granic i wojen, bez wrogości i nienawiści.

Taką etykę koegzystencji i tolerancji znalazłam w kraju obecnego zamieszkania.
Na 11 listopada zaprosiłam moich sąsiadów i najbliższych znajomych, dla których ten dzień jest zwykłą niedzielą jak każda inna.

Butelka "Sobieskiego" już w lodówce się mrozi, aby na czas była "dobrze" zimna-cool. Przygotowałam kabanosy i kilka plastrów krakowskiej z zamrożonych zapasów oraz na zimno jajka faszerowane z koperkiem, barszcz czerwony z grzybowymi pierożkami, bigos, a na koniec sernik też cool, na spodzie makowym wg przepisu teściowej z kieliszkiem orzechówki. Sztucznych ogni nie przewidziałam, flagi za oknem również nie. Natomiast na stole będą biało czerwone serwetki i świeczki, a z głośników popłyną polskie przeboje.

"Na zdrowie Polsko!". Oczywiście po polsku!

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (35):

Sortuj komentarze:

@ Andrzej Przybylski, ż a d n e j a l u z j i nie ma i nie było. . Andrzeju. Doskakuje do kompa. Mam zajęcia, a chcę wszystkim starannie odpowiedzieć aczkolwiek nie trzymam się kolejności. Wiem. Jednak krępuje mnie robienie dziękczynnej litanii. Niestety nie zawsze czytam wszystko. ntb. nagrodzony tekst umknął mi przed ogłoszeniem wyników. Niestety mam chwilowo ograniczony dostęp do internetu i kompa. Pozdrawiam obu Panów Andrzejów i Rafała .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Chorążewicz po raz kolejny obraża Pan w komentarzach. To że materiał nie mieści się w pańskich ramach pojmowania świata, nie oznacza, że jest beznadziejny, tym bardziej jego autor. To po pierwsze! Po drugie doprecyzowaliśmy, pod wyzwaniem tygodnia, że nie chodzi nam o teksty publicystyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Dziękuję Panie Andrzeju za ciepłe słowo, mnie się historia rekordowej Flagi b. podobała. Flaga z duszą. Może przyda się na różne okazje. Myślę, że decyzja Redakcji jest słuszna, mam tylko postulat, aby następnym razem podać :
Ile i jakie, które teksty stanęły w szranki , aby czytelnik mógł sobie poczytać, a nie szukać po omacku.
Poza tym każdy kto wysłał tekst wiedziałby, że go nie ominięto, nie zapomniano, że też był w konkursie.
Chyba to słuszne rozwiązanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję wszystkim za ciekawą rozmowę i komentarze. Ze swej strony dodam, że "umieram" z ciekawości kto zrobił wczoraj gęś . O gęsi pisała Ewa Szafranowicz i bodaj propagowała ją właśnie nie dzień Niepodległości.
Ot. taki patriotyzm od kuchni. Gęsina po polsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje za obszerne wyjasnienie. Problem jest bardziej skomplikowany i z tego co zrozumialem wymaga indywidualnej konsultacji z odpowiednimi urzedami. Nie jestem kompetentnym prawnikiem i opieram sie tylko na kometarzach i artykulach prasowych w powaznych pismach polskich np, Rzepa
http://prawo.rp.pl/artykul/943433-Problem-z-rozliczeniem-zagranicznych-emerytur.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopisze wyjaśnienie do tego konkretnego prawa o emeryturze
To jest tu:

http://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/unia-europejska/swiadczenia-emerytalne-i-rentowe/emerytury-i-renty-za-granica/

Staż pracy lub zamieszkanie w innych państwach członkowskich uwzględnia się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z polskimi okresami ubezpieczenia.

Wyjaśniam to ostatnie zdanie.Gdy nie byleś np. na delegacji w innym państwie zachodu a pracowałeś tylko tam , nie w Polsce , to Polska PŁACI z naszego ZUSu albo jak kto woli z polskiego budżetu!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jacek Jan Kuk
Proszę to sobie przeczytać.Nie podawaj za jakimś portalem ale podaj konkrety.
Całość jest tutaj:

http://www.mpips.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego/unia-europejska/swiadczenia-emerytalne-i-rentowe/emerytury-i-renty-za-granica/


2. Na czym polega sumowanie?

To dodawanie do siebie wszystkich lat ubezpieczenia tak, by uwzględnić cały staż pracy osoby starającej się o emeryturę lub rentę.

Jeśli poza Polską pracowałeś lub pracujesz w innych krajach Unii, twoja emerytura może przypominać składankę, złożoną z kilku elementów. ZUS zsumuje te okresy, które wypracowałeś za granicą – nawet jeżeli pracowałeś za granicą za krótko, by mieć prawo do emerytury „zagranicznej” – i doda do lat przepracowanych w Polsce.
Hieronim Nowak pracował: 8 lat w Polsce, 8 lat w Norwegii, 6 lat w Szwecji i 3 lata w Danii. Ogólny staż ubezpieczeniowy to 25 lat (8+8+6+3). Mężczyzna ma więc prawo ubiegać się o emeryturę za każdy przepracowany w danym państwie okres, natomiast instytucja ubezpieczeniowa każdego z wymienionych państw ustali na podstawie własnego ustawodawstwa teoretyczną kwotę emerytury za zsumowane okresy ubezpieczenia, a następnie przyzna emeryturę częściową- proporcjonalną do faktycznego okresu ubezpieczenia, przebytego na terytorium danego państwa, tj. Polska 8/25, Norwegia 8/25, Szwecja 6/25 i Dania 3/25.

3. Co się sumuje?

Czas opłacania składek, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek oraz okresy równorzędne (w Polsce np. urlop macierzyński czy wojsko), jeśli są uznane przez ustawodawstwo państwa, w którym pracowałeś.
Okresy zamieszkania, jeśli w jakimś państwie uprawniają do świadczeń (odpowiedni okres zamieszkania obowiązuje np. w Islandii, Holandii, Norwegii, Danii i Szwecji).
Staż pracy lub zamieszkanie w innych państwach członkowskich uwzględnia się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z polskimi okresami ubezpieczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Urszula Balicka
oj chyba Pani sieje niepotrzebnie panike.
Prosze poczytac jak to polski fiskus sciga emigrantow emerytow tez
http://www.pch24.pl/fiskus-sciga-polakow-wracajacych-z-emigracji,1535,i.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani BARBARA Romer Kukulska .Niestety jest Pani w błędzie.My Polska przejmujemy obowiązki, te emerytalne tych co zamieszkają w Polsce a wypracowali swoje emerytury np. w Niemczech.
Norwegowie , owszem sami płaca albo USA ale oni nie są członkiem Unii Europejskiej .To gwoli wyjaśnienia i tego patriotycznego powrotu na emeryturę do Polski.Przecież już od dwudziestu lat można to było zrobić ale po co???!Na zachodzie patriotycznie się żyło i pracowało, ale na dobrobyt tamtych narodów i krajów.
Nie przypinam Pani złych intencji ani się nie czepiam .Uchowaj mnie Boże ale tak to jest z tym stowarzyszeniem w Unii Europejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomnę moją tezę, że patriotyzm to zbiór, zespół zachowań który nazwałam etyką,
która umożliwia nam naszą egzystencję społeczną w świecie gdzie wszyscy razem jesteśmy od siebie zależni i tylko jako część całości, wzajemnie się akceptując, żyjemy bez granic i wojen, bez wrogości i nienawiści.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.