Facebook Google+ Twitter

Zimny "Wielki Ogień" w Ostrowcu Świętokrzyskim

Przy pochmurnej pogodzie i niemal pustych trybunach amfiteatru rozpoczęły się w sobotę (13 lipca 2013 r.) konkursowe przesłuchania VII Festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Początek VII festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakTo już,niestety, niechlubna tradycja tego festiwalu, że konkursowym popisom wokalnym Festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim przysłuchuje się garstka słuchaczy, wśród których większość stanowią przedstawiciele organizatora, czyli Miejskiego Centrum Kultury, techniczna obsługa sceny, jurorzy i przedstawiciele mediów. Rangi konkursu nie podnosi także absencja reprezentantów władz miasta, w tym przede wszystkim przedstawicieli prezydenta miasta, który zwyczajowo objął ostrowiecki festiwal patronatem. A zatem nawet otwarcia VII "Wielkiego Ognia" musiał dokonać samotnie Piotr Bogusław Jędrzejczak, pomysłodawca imprezy i konferansjer festiwalu od początku jego istnienia. Szkoda też, że nawet uczestnicy konkursu nie znajdują w większości czasu i ochoty na posłuchanie swoich konkurentów - być może mogłoby to stanowić źródło inspiracji dla własnej twórczości, a w każdym razie punkt wyjścia do wymiany poglądów na uprawianą przez młodych adeptów sztuki estradowej.

Jako pierwszy w konkursie wystąpił zespół Little They Know. / Fot. Krzysztof KrzakDo rywalizacji o nagrody w konkursie młodych wykonawców komisja zakwalifikowała 15 zespołów (ostatecznie w amfiteatrze pojawiło się ich 14). Na pierwszy ogień tegorocznego "Wielkiego Ognia" poszedł zespół Little They Know, którego członkowie pochodzą z Krakowa i Kędzierzyna - Koźla, a wśród których na pierwszy plan wybijał się grający na harmonijce ustnej Łukasz Pietrzak. Po nich na scenie ostrowieckiego amfiteatru pojawiała się bytomska formacja Incluz, z solistą Arkadiuszem Kusiem, który ma już na swoim koncie sukcesy na festiwalu Rawa Blues, gdzie był dwukrotnie nagradzany jako autor tekstów. Na Festiwalu im. Miry Kubasińskiej kwartet Incluz zaprezentował także swoje autorskie utwory bluesowe, m.in. "Wyrodny syn" i "Wolna wola". Ich utwory można i warto znaleźć i posłuchać w Internecie. W pierwszej części przesłuchań zaprezentowali się jeszcze: SDL z Ćmielowa, Polska B z Białegostoku, trójmiejski Darline, Kind Off i łotewska grupa The Twins Peek. Po przerwie w konkursowe szranki stanęły kolejne zespoły bluesowo - rockowe: Ghetto, NoName z Krakowa, Omni mOdo z Poznania, Rocket z Warszawy, Sons of a Witch z Torunia, polsko - meksykańska formacja Enclose i koszalińska Pampeluna.W interesującym bluesowym repertuarze wystąpiła grupa Incluz z Bytomia. / Fot. Krzysztof Krzak

Laureatów, których wyłoni jury w składzie: Leszek Ślusarski, Leszek Dziarek i Zbigniew Jakubek, poznamy podczas niedzielnego koncertu galowego (początek o godzinie 18). Natomiast jeszcze w sobotę o godzinie 20 wystąpią zwycięzcy ubiegłorocznego "Wielkiego Ognia", czyli białoruski zespół The Toobes, a po nim, o 21.30, w amfiteatrze zagra Trio Erica Galesa. VII Festiwal im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" zakończy w niedzielę koncert wirtuoza skrzypiec, Michała Jelonka. Początek finałowego koncertu zaplanowano na godzinę 20.30. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.