Facebook Google+ Twitter

Zimowa Akademia Bezpieczeństwa "Bystrzaki Plusa"

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-01-18 17:51

Rusza czterotygodniowa Zimowa Akademia Bezpieczeństwa "Bystrzaki Plusa", organizowana przez dziennik „Polska” oraz sieć Plus.

Akcja ma na celu pokazanie bezpiecznych zasad korzystania ze stoków narciarskich oraz promocję numeru alarmowego 0601-100-300, który może uratować życie turystom zaginionym na górskich szlakach. Do udziału w Zimowej Akademii Bezpieczeństwa zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Atrakcje dla wszystkich


 / Fot. Bystrzaki 2008 Każde dziecko posiadające podstawowe umiejętności jazdy na nartach lub desce snowboardowej może wstąpić do zimowej Akademii. Profesjonalni instruktorzy narciarstwa przeprowadzą specjalnie przygotowane szkolenie z zasad bezpiecznego poruszania się po stokach narciarskich. Całość zabawy podzielona została na dwa etapy:

- I etap to teoria oraz ćwiczenia właściwych zachowań na stoku narciarskim. Na zakończenie kursu przygotowaliśmy konkurs sprawdzający zdobytą wiedzę.
- II etap to test, w którym poprawne odpowiedzi będą nagradzane specjalnymi nagrodami – kaski, naklejki, smycze.

Wśród atrakcji jakie przygotowali organizatorzy dla wszystkich uczestników Zimowej Akademii Bezpieczeństwa, znajdziemy m.in. naukę podstaw udzielania pierwszej pomocy, porady dotyczące sprzętu narciarskiego, zimowy aerobik malowanie twarzy czy zimowy aerobik. Wykłady prowadzimy zawsze w godzinach 10-16.

Poza tym organizatorzy promować będą międzynarodowy kod ICE. Bardzo często telefon komórkowy jest przedmiotem, który ratownicy znajdują na miejscu wypadku. Szybki kontakt z najbliższymi poszkodowanego pozwala na uzyskanie takich informacji, jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekłe, alergie, itp. Aby ułatwić kontakt z rodziną ratownicy zaproponowali, by każdy w swoim telefonie pod nazwą ICE, umieścił na liście kontaktów osobę z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach.

Międzynarodowy Dekalog narciarza


1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością
Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowaną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

3. Wybór kierunku jazdy
Znajdujący się na stoku narciarz, który ze względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej stoku.

4. Wyprzedzanie
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie doskokowej jak i odskokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzającego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszeniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

6. Zatrzymywanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko, jak to tylko możliwe.

7. Podchodzenie
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w wypadku złej widoczności powinien zejść z trasy.
To samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy schodzą w dół.

8. Stosowanie się do znaków narciarskich
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawianych na strasach.

9. Wypadki

W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Stwierdzenie tożsamości
Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem jest świadkiem jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.


Gdzie będziemy?


9 – 10 lutego 2008
Krynica Zdrój – Jaworzyna Krynicka


Więcej o akcji na www.bystrzakiplusa.pl
Nie możesz uczestniczyć w Akademii? Weź udział w konkursie SMS. Zobacz szczegóły!

Pamiętaj! 0601 100 300 - to numer alarmowy w górach!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.