Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6643 miejsce

Zimowa paka dla zwierzaka, czyli co łączy ludzi

Aktywne społeczeństwo, zaangażowanie zarówno osób starszych, jak i młodych jest fundamentem do wszelkich zmian w najbliższym otoczeniu, jest kręgosłupem narodu. "Zimowa paka dla zwierzaka" to nie tylko zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy.

 / Fot. Agnieszka PolusWspólnie możemy więcej – to hasło zdało się być najczęściej słyszalne podczas akcji „Zimowa paka dla zwierzaka”, czyli zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla zwierzaków ze schroniska T.O.Z. „Fauna” w Rudzie Śląskiej zorganizowanej przez rudzkiego dostawcę Internetu i dostawcę telewizji cyfrowej. Akcja połączyła siły lokalnych środowisk, co zagwarantowało pełne powodzenie przedsięwzięcia.

Grudzień to bez wątpienia najzimniejszy miesiąc w ciągu całego roku. Zwierzęta, tak jak i ludzie, potrzebują wówczas większej pomocy, aby móc przetrwać te kilka miesięcy mrozu oraz chłodu niebezpiecznych dla ich życia. W tym czasie organizowane jest wiele zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy dla zwierząt znajdujących się w schroniskach. Dobrze jest choć przez chwilę zastanowić się, jakie (poza oczywistą pomocą zwierzętom) korzyści przynoszą akcje typu „Zimowa paka dla zwierzaka”.

Ostatnio gorącym tematem dyskusji publicznej jest szeroko pojęte społeczeństwo obywatelskie. „Zimowa paka dla zwierzaka” pokazała, że wspólnymi siłami możemy więcej, wspólnie nie patrząc na to z jakiej warstwy społecznej się wywodzimy, czy jesteśmy w kwiecie wieku, czy dopiero zaczynamy swoją edukację… Bez względu na wszelkiego rodzaju podziały, akcja o której mowa połączyła siły różnych ludzi, chcących zmienić swoje otoczenie na lepsze.

Warto już na wczesnym etapie edukacji uczyć młodych ludzi, że powinni brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Adopcja psa lub kota ze schroniska wiąże się z pewnymi obowiązkami, o których ludzie nie raz zapominają. Ponadto wejście w rolę wolontariusza daje możliwość wpływu na kształtowanie najbliższego otoczenia.

Dlaczego warto brać udział w tego typu zbiórkach? Powodów jest wiele, szkoły włączają się do zbiórek z nieco innych powodów niż małe, czy średnie przedsiębiorstwa. Jak mówi nauczyciel jednej z rudzkich szkół:

- Udział w wolontariacie daje młodzieży dozę samodzielności. Ponadto, dzięki temu uczniowie mają na coś wpływ, mogą kształtować to nasze społeczeństwo obywatelskie w społeczności lokalnej. Ważna jest też satysfakcja, że mogą się na coś przydać – mówi Pan Tomasz Marek, nauczyciel z Gimnazjum nr 3 w Rudzie Śląskiej.

- Takie akcje przypominają nam o potrzebach niechcianych zwierząt. Dzieci uczą się odpowiedzialności oraz wrażliwości na los innych. Patrząc na ilość zebranej karmy wiem że uczniom naszej szkoły nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt – mówi Opiekun Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 3, Anna Ruda.

Społeczeństwo obywatelskie jest niewątpliwie fundamentem rozwoju poszczególnych regionów oraz podstawą zmian najbliższego otoczenia. Wspólnie podejmowane przez obywateli inicjatywy integrują lokalną ludność, co przekłada się wzrost poczucia możliwości aktywnego kształtowania rzeczywistości.

„Zimowa paka dla zwierzaka” pokazała, że mobilizacja różnych grup społecznych - połączenie ich sił - może przynieść zaskakujące efekty i wymierne korzyści dla każdej ze stron. Schronisko otrzymało dary, które zagwarantują zwierzakom ciepłą i sytą zimę, natomiast lokalna społeczność i organizatorzy akcji, dali dowód na skuteczność hasła „wspólnie możemy więcej”.

Zakończenie zbiórki i dostarczenie rzeczy do schroniska TOZ „Fauna” w Rudzie Śląskiej odbyło się 19 grudnia. Niech przykład tej akcji będzie kroplą w morzu budowania społeczeństwa obywatelskiego, namiastką możliwości, które można osiągnąć działając razem, w jednej drużynie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.