Facebook Google+ Twitter

Zimowa wycieczka nad Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Dotychczas we wszelkich rankingach najpiękniejszych miejsc, największych atrakcji turystycznych Szczecina, itp. niezmiennie przodowały: Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Jasne Błonia i Cmentarz Centralny.

Zachód słońca w Puszczy Bukowej / Fot. Elżbieta SadowskaOstatni ranking lokalnej gazety i portalu internetowego wprowadził nieoczekiwane zmiany w hierarchii najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc oraz budowli w Szczecinie. Wały Chrobrego [miejsce 2.] wyprzedziła, nowo wybudowana Cerkiew Prawosławna, do pierwszej trójki weszło jeszcze Jezioro Szmaragdowe w Puszczy Bukowej. Na czwartym miejscu uplasował się Cmentarz Centralny. W pierwszej siódemce znalazły się jeszcze, w kolejności: gwiaździsty układ placów, kościół św. Jana Ewangelisty i Szczecińska Wenecja (dotychczas poza kwalifikacją).
Zajazd Szmaragd / Fot. Elzbieta Sadowska
Wczoraj wybrałam się na zimową wycieczkę, właśnie do puszczy Bukowej w Zdrojach, aby zobaczyć jak wygląda Jezioro Szmaragdowe w zimowej scenerii. Początkowo miałam zamiar obejść całe jezioro, aby porobić zdjęcia jednego z najpiękniejszych zakątków Szczecina ze wszystkich stron, jednak okazało się, że szybko przemarzły mi nogi i musiałam skrócić spacer.

Jezioro Szmaragdowe to sztuczne jezioro, powstałe w wyrobisku dawnej kopalni kredy, zalanej przez wodę z południowej strony wyrobiska 26 lipca 1925 r. Jedna z ciekawostek Puszczy Bukowej, potężne drzewo z potrójnym pniem. / Fot. Elżbieta SadowskaSwoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zielonemu zabarwieniu wody, który jest skutkiem wysokiej zawartości węglanu wapnia. Jezioro ma powierzchnię 4,5 ha, średnia głębokość to ponad 8 m (maksymalnie ok. 16 m) [dane za Wikipedią]. Z jeziorem związana jest Legenda o Skarbku, którą przedstawię w osobnym materiale.

Surowe piękno krajobrazu tego miejsca, rzeczywiście nie ma sobie równych. Panoramę jeziora można oglądać z kilku tarasów widokowych i znajdującego się nad brzegiem mostku (pozostałość torowiska kolejki wywożącej urobek kopaliny). Przy jeziorze stoi piękny zajazd Szmaragd. Zresztą zobaczcie sami na zdjęciach.


Jezioro Szmaragdowe z jednego z tarasów widokowych / Fot. Elżbieta SadowskaJezioro Szmaragdowe widziane z mostku / Fot. Elzbieta SadowskaJezioro Szmaragdowe z brzegu, od strony mostku / Fot. Elżbieta Sadowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziś mam ochotę wyjechać daleko stąd.
Pozdrawiam i życzę Zdrowych i spokojnych Świąt.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze mówiąc, pierwszy raz widzę zdjęcia tego jeziora. I wygląda ono naprawdę interesująco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.