Facebook Google+ Twitter

Zimowe Ptakoliczenie. Mróz i śnieg nam nie przeszkodziły!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-01-28 11:17

Według wstępnych wyników, uczestnicy jubileuszowego, 10. Zimowego Ptakoliczenia, zorganizowanego w miniony weekend przez Ogólnoposlskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), zaobserwowali 126 tys. osobników ze 111 gatunków. Obserwatorów nie odstraszyły ani siarczyste mrozy, ani gęsto padający śnieg.

 / Fot. Magdalena PykaczPo raz 5. z rzędu najliczniejszym gatunkiem okazała się krzyżówka - uczestnicy akcji naliczyli niemal 20 tysięcy tych kaczek, które na terenach zabudowanych szukają schronienia przed surowymi warunkami zimowymi. Choć nie są to jeszcze ostateczne wyniki, ornitologów cieszy wysokie 2. miejsce wróbla. Ten pospolity dawniej gatunek od początku XXI w. wyraźnie zmniejsza swoją liczebność, a wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się m.in. spadek dostępnych miejsc lęgowych, niedobór pokarmu dla dorosłych i młodych osobników, a także drapieżnictwo ptaków krukowatych: wrony i sroki. Wróblom nie zagraża natomiast łagodny gawron, który zajmuje obecnie 3. miejsce.

Zimujące w Polsce gawrony pochodzą w większości z populacji gniazdujących w Rosji, krajach bałtyckich i w Skandynawii. Z nadesłanych kart obserwacji [1] wynika, że uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia widzieli 10,5 tys. gawronów. Musimy jednak pamiętać, że ich rzeczywista liczba jest znacznie większa, ponieważ akcja odbywała się głównie w ciągu dnia, kiedy duża część gawronów żeruje poza obszarami zabudowanymi – mówi Antoni Marczewski, specjalista ds. komunikacji w OTOP.

 / Fot. Anna WoźnickaOrnitolodzy przyznają, że dotychczasowe wyniki tegorocznej akcji są zbliżone do tych z poprzedniego sezonu, jednak są wyjątki. Jednym z nich jest pozycja kwiczoła, reprezentowanego w poprzednim sezonie przez 2434 osobniki (20. miejsce). W tym roku wiadomo już o 4877 osobnikach (10, miejsce), a dane cały czas spływają.

Duża liczba kwiczołów spotykanych przez osoby biorące udział w Zimowym Ptakoliczeniu wynika prawdopodobnie ze stosunkowo niedawnego ataku surowej zimy - drozdy mogły przenieść się z krajobrazu rolniczego do miast i wsi, gdzie szukają przede wszystkim drzew i krzewów owocowych, na których mogą żerować - tłumaczy Marczewski. Największe zgłoszone stado kwiczołów liczyło 350 osobników i żerowało na jarzębinie oraz jemiole w Jastrzębiu-Zdroju.

Poza najliczniejszymi gatunkami, obserwatorzy odnotowali też sporo faunistycznych ciekawostek, wśród których najliczniej reprezentowane są ptaki wodne. Widziano m.in. rzadką kaczkę hełmiatkę w Dąbrowie Górniczej, krakwę w Krakowie czy gęś zbożową w warszawskich Łazienkach. Spotykano również uciekinierów z niewoli: w Krakowie wschodniazjatycką kaczkę pstrodziobą, w Kłodzku i Warszawie pochodzącą z Ameryki Północnej karolinkę, a w Brodnicy australijską papugę rozellę białolicą.

 / Fot. Anna WoźnickaMimo siarczystego mrozu w sobotę i intensywnych opadów śniegu w niedzielę swoimi obserwacjami podzieliło się do tej pory ponad 1300 osób - o 1/3 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej obserwatorów liczyło w województwie mazowieckim, licznie reprezentowane były też województwa małopolskie, wielkopolskie, śląskie i dolnośląskie.

Kartę obserwacji Zimowego Ptakoliczenia można wypełniać do 3 lutego, a ostateczne wyniki pojawią się na stronie OTOP w drugiej połowie lutego.

Nota redakcyjna:
[1] Kartę obserwacji można wypełnić on-line TUTAJ.

DODATKOWE INFORMACJE:

Antoni Marczewski
specjalista ds. komunikacji
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Tel. (22) 761 82 05 w. 903,
Kom. 500 239 648 lub 508 065 029, e-mail: antoni.marczewski@otop.org.pl

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)
to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

W roku 2014 wsparcie przekazane OTOP poprzez przekazanie 1 proc. podatku (nr KRS: 0000015808) zostanie przeznaczone na działania ochronne w społecznym rezerwacie przyrody "Karsiborska Kępa" na Pomorzu Zachodnim. Więcej informacji: tutaj.

Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Także w Bytomiu link "jedynką" na liście zaobserwowanych gatunków był gawron. Trochę mnie natomiast dziwi fakt, że tak nikłym zainteresowaniem ze strony dziennikarzy Wiadomości przemknęło ptakoliczenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.