Facebook Google+ Twitter

Zimowe Ptakoliczenie. Ty też możesz wziąć udział w akcji!

Zimowe Ptakoliczenie, czyli Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". W akcji, która odbędzie się w dniach 24 - 25 stycznia może wziąć udział każdy, wystarczy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę.

 / Fot. Artur Malinowski CC BY 2.0Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków sugeruje, aby w ramach akcji skupiać się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. "Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie" - czytamy na stronie organizatora.

W corocznej akcji liczenia ptaków udział może wziąć każdy. Wystarczy, że 24 lub 25 stycznia na liczenie ptaków poświęci przynajmniej godzinę. Każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer, czy okoliczny park.

Jak wziąć udział w akcji?

W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik do specjalnie przygotowanej karty obserwacji należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie. Jeśli z kolei wybieramy się na spacer np. do parku, warto wybrać taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce - pozwoli to zmniejszyć ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków.

Zobacz także: WWF Polska: populacja morświnów krytycznie zagrożona. Przez ostatni miesiąc znaleziono trzy martwe sztuki

Jak podkreślają organizatorzy, w przypadku spotkania dużego stada, należy starać się je oszacować. Lepiej unikać takich określeń jak "duże stado", "małe stado" - takie dane nie zostaną wprowadzone do bazy.

Po zakończeniu obserwacji, wyniki należy wpisać do elektronicznej karty obserwacji. Wysłane dane trafią do bazy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

źródło:OTOP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.